Sarpunalınca Mağarası

  • Kastamonu / Küre

Sarpunalınca Mağarası

Kastamonu-Küre'nin Şenlik Köyü sınırları içerisinde yer alan Sarpunalınca Mağarası, hala aktif bir mağara olma özelliğine sahiptir. Sarpunalınca bölgesinde toplanan suları drene eden bu mağara 662 m uzunluğa sahi olup, tamamen yataydır. Mağara oluşum yönünden çok fazla zengin olmasa da içerisindeki sarkıt ve dikit oluşumu hala devam etmektedir.

Bir çatlak boyunca kaya blokları arasından ilerleyen sular, Sarpunalınca Mağarası'nda çıkıştaki 3.5 m'lik küçük bir sifonla kaynak şeklinde boşalmaktadır. En dikkat çeken özellikleri arasında hiç şüphesiz mağaranın giriş ağzı ve kaynak çıkış ağzı gelmektedir. Çünkü bu alanlar oldukça güzel bir doğaya ev sahipliği yapmaktadır. Hatta düz çimlerle kaplı olması nedeniyle mağara ağzı ziyaretçilere kamp yapma olanağı bile sunabilmektedir.

Sarpunalınca Mağarası'nın kaynak çıkış ağzından sifona kadar uzanan alanda ise nane tarlası bulunmaktadır. Görülesi bir güzelliğe sahip olan mağarayı ziyaret ettikten sonra rotanızı Çatak Kanyonu'na, Ilgarina Mağarası'na ve Kastamonu Kalesi'ne çevirebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın