Sarayburnu

  • İstanbul / Fatih

Sarayburnu

İstanbul'un kuzeybatısında, Haliç yalısını Marmara Denizi'nden ayıran Sarayburnu Bizans döneminde Aziz Demetrios ismiyle anılmaktadır. İstanbul'un sahip olduğu en güzel yerlerden biri olmasının yanı sıra Cumhuriyet döneminde yapılmış bir Atatürk heykeline ev sahipliği yapması ve hemen gerisinde Gülhane Parkı ile Topkapı Sarayı bulunması nedeniyle turistik açıdan oldukça önemlidir.

Sarayburnu'nun herkes tarafından bilinmese de anlatılagelen bir de efsanesi vardır. Buna göre Hz. Süleyman tüm yeryüzünde hakimiyet kurmasına rağmen Frendüz Adası'nda hüküm süren Sidon'a bir türlü söz geçirememektedir. En sonunda Süleyman sinirlenir ve kurtlar, cinler, periler ve kuşlardan oluşan ordusuyla Sidon'un ordusunu yenmeyi başarır. Savaşta ölen Sidon'un dünyalar güzeli kızı Alina'yı görüp öldürmeye kıyamayan Süleyman kızdan onunla evlenmesini ister. Bunu üzerine kızın tek bir şartı vardır. O da dünyanın en güzel yerine yaptırılacak bir saraydır. Hz. Süleyman ve Alina İstanbul'u gezmeye başlarlar ve Sarayburnu'na gelince kız “'Dünyanın en güzel yeri burası, buraya bir saray yaptırın.”' der. Bunun üzerine saray yaptırılmış ve zamanla etrafına şehir kurulmuştur.

Bügün bölgede ve çevresinde ziyaret edilecek ve şehrin simgesi haline gelen pek çok yapı bulunmaktadır. Siz de İstanbul ziyaretiniz sırasında Tarihi Yarımada'yı ziyaret edebilir, keyif dolu bir gün geçirebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın