Sandıklı Hüdai Kaplıcaları
1 Fotoğraf
3.9/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Hakkında

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine bağlı olan bir yer. Sağlık turizmi açısından son derece önemli bir yere sahip ve Sandıklı gezilecek yerler ve tarihi mekanlar arasında bulunuyor. Sandıklı ilçesine yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta bulunan bu yer, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamakta. Bu kaplıcalar, işletme, eski otel ve termal olarak 3 farklı hizmet verir. İşletme bölümü tesislerinde 143 banyolu, 122 banyosuz ve daha çok yaz dönemlerinde açılan çadır kent bulunur. Kaplıcanın geçmişi oldukça eskiye dayanır. Friglerden bu yana günümüze kadar ulaşmış. Frigler döneminden itibaren şifa dağıtan kaplıca olarak bilinir. Çamur banyoları ile ün kazanan kaplıca bunun dışında daha pek çok hizmete de ev sahipliği yapar. Su banyosu, doğal saunalar, sosyal tesisler, apart villalar ve daha pek çok özellik kullanıma sunulur.

Hüdai Kaplıcaları bilgi araştırmasında, suyunun özelliklerini ve faydalarını öğrenebilirsiniz. Hem tarihçesi hem de şifalı suyu ile pek çok kişi tarafından yıl içinde düzenli olarak ziyaret edilmekte. Afyonkarahisar'a yolunuz düşerse mutlaka gitmeniz gereken en önemli alanlardan biri. Bu kaplıcaya gelerek istediğiniz gün kadar kalabilir, birçok alanından faydalanabilirsiniz. Kaplıcada bulunan suyun sıcaklığı yaklaşık olarak 60 dereceyi bulur. Pek çok hastalığa, rahatsızlığa iyi geldiği bilindiğinden şifalı su olarak kullanılır. Hastalıkların yanı sıra stres azaltıcı etkisi de bulunan bu su birçok kişi tarafından ilgi görür. Sandıklı Hüdai Kaplıcaları tarihçesi oldukça eskiye dayanmakta. Bizanslılar Döneminde bu kaplıcadan çıkan su birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış. Eski hamamlar Bizans Döneminden kalma olduğu için yapılar dönem hakkında da bilgi verir. Tarihi 1600 yıl öncesinde dayanan bu kaplıca ile ilgili çok çeşitli efsanelerde bulunmakta. Kaplıcaya gidiş de oldukça kolay olduğu için çok sık yerli ve yabancı turist ağırlar. Hem havayolu hem de karayolu kullanılarak bu kaplıcaya ulaşabilmeniz mümkün. 

Hüdai kaplıcaları, termal turizmin merkezlerinden biri haline gelmiş. Şifalı suları ile  pek çok hastalığın tedavisine destek olduğu bilinir.. Bu hastalıklardan bazıları şunlar;

 • Romatizmal hastalıklar
 • Romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması)
 • Ankilozan spondilit 
 • Siyafalji 
 • Osteortrozlar (kireçlenme)
 • Sedef veya çeşitli cilt hatalıkları
 • Yumuşak doku romatizması
 • Mekanik bel ve boyun ağrıları
 • Bel ve boyun fıtıkları
 • Nörolojik hastalıklar
 • Kas hastalıkları
 • Fasia-tendon hastalıkları
 • Kronik hastalıklar
 • Kadın hastalıkları
 • Tutukluk ve sertlikler

gibi bu ve buna benzer daha pek çok hastalığa iyi geldiği söylenir. Termal havuzların belli kullanım özellikleri bulunur. Bu hastalıklar de doğru termal su kullanımı önemli olur. Termal havuzlar daha çok terapi ve alternatif tedavi amaçlı kullanılan alanlar. Genellikle 15 ile 20 dakikalık periyot aralıklarıyla kullanılır. Bazen gün de bir defa bazen de iki defa kullanımı önerilmekte. Sandıklı Hüdai Kaplıcaları yorumları incelendiğinde özellikle çeşitli hastalıklara şifa bulmak amacıyla giden pek çok kişi bulunur. Kaplıcaya gitmeden hemen önce bu alan ile ilgili yapılan yorumları okumak önemli bir durum. Hem ön bilgi sahibi olmak açısından hem de gidilecek yeri önceden araştırıp, öğrenmek gittiğinizde tüm işlemleri daha kolay yapabilmenize yardımcı olur. Hüdai Kaplıcaları konum bakımından da oldukça avantajlı bir bölgede. Afyonkarahisar ile Antalya karayolunun 65 kilometresinde yer alıyor. Hem karayolu hem de havayolu ile kolay bir ulaşım sağlanmakta. Havayolu kullanılarak gelindiğinde öncelikle Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na inmeniz gerekmekte. Bu havalimanı ile Sandıklı arasındaki mesafe yaklaşık olarak 100 kilometreden oluşuyor. Havalimanından indikten sonra kaplıcalara gelen karayolu araçlarını tercih edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

3.9/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Sandıklı Hüdai Kaplıcaları
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?