Salihli Artemis Tapınağı
Salihli Artemis Tapınağı - Görsel 1
Salihli Artemis Tapınağı - Görsel 2
Salihli Artemis Tapınağı - Görsel 3
Salihli Artemis Tapınağı - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Salihli Artemis Tapınağı Hakkında

Salihli Artemis Tapınağı ören yeri, Salihli ilçe merkezinden 9 km uzaklıktadır. Sardes, tarihte parayı bulunan uygarlık olarak Lidya Krallığı’ nın başkentidir. Başkent Sardes, M. Ö. 6. yüzyılda Perslerin Lydia Krallığı’ na son vermelerinin ardından şehir bir Pers satraplık merkezi haline gelmiştir.

Daha sonrasında Hellenistik ve Roma dönemlerinde de önemini koruyan Sardes, Bizans döneminde önemli bir piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Hamam Gymnasion Kompleksi: Hamam-gymnasion kompleksinin doğu yarısını kaplayan sütunlarla çevrili kare avlu, spor etkinlikleri için kullanılmıştır. Buranın hemen batısında yer alan tonozlu salonlar ise hamam olarak kullanılmıştır.

Kare avludan hamam bölümüne geçişi sağlayan iki katlı ve sütunlu mekan, mermer avlu olarak adlandırılmaktadır. Antik şehrin hamam - gymnasion kompleksinin kare avlusunun güneyinde bulunan bazilika formundaki yapı, Roma İmparatorluğunun hüküm sürdüğü 3. yüzyılda bir sinagog haline getirilmiştir. Artemis Tapınağı: Tapınağın yapımına Hellenistik dönemde başlanmıştır.

Tapınak muhtemelen eski bir Kybele kültünün kutsal alanında yer almaktaydı. İon tarzında ve pseudodipteros plana sahip tapınak tanrıca Artemis adına yapılmıştır. Sonraki yıllarda tapınağın cellasının dört bölüme ayrıldığı saptanmıştır. Ayrılan bu 4 bölümde Artemis, Zeus Polieus, Roma İmparatoru Antoninus Pius ve karısı Faustina’ ya ait heykel başları bulunmuştur. M. S.

17 yılındaki depremde yıkılarak bir hayli zarar gören tapınak, İmparator Tiberius zamanında eski plana göre yeniden yapılmıştır. 4. Yüzyıla gelindiğinde de bu görkemli tapınağın güneydoğu köşesine bir Şapel ilave edilmiştir.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Salihli Artemis Tapınağı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?