Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Saliha Sultan Çeşmesi
Saliha Sultan Çeşmesi - Görsel 1
Saliha Sultan Çeşmesi - Görsel 2
Saliha Sultan Çeşmesi - Görsel 3
Saliha Sultan Çeşmesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Saliha Sultan Çeşmesi Hakkında

Etkileyici bir hikayeye sahip olan Saliha Sultan Çeşmesi, Fatih-Unkapanı'ndadır. Zarif ve bir o kadar göze çarpan bir mimariye sahip olan Saliha Sultan Çeşmesinin hikayesi, küçük bir kızın kırılan su testisinden başlar. IV. Mehmet'in eşi Rabia Gülnuş Sultan Azapkapı'da bir gün gezerken küçük bir kızla karşılaşır.

Evine su götürmek için bir çeşmenin başında testisi kırılan kız ağlıyordur. Bunu gören Valide Sultan kıza para verir. Fakat kız evine su götüremediği için ağladığını söyler. Sultanın bu cevap çok hoşuna gider ve küçük kızı saraya alır. Onu büyütür ve özenle yetiştirir. Kız büyüyünce de oğlu II. Mustafa'yla evlendirir.

Valide Sultan yıllar önce küçük bir mahalle çeşmesinin yerine görkemli bir çeşme yaptırmak ister. Bunun üzerine oğlu tahta geçince annesinin isteğini yerine getirir. Günümüzde Saliha Sultan Çeşmesi olarak bilinen bu yapı hala dikkatleri üzerine çekmektedir. Fatih gezinizde kesinlikle Saliha Sultan Çeşmesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Sokullu Mehmet Paşa Camii'nin önündeki bu çeşmenin ardından; Çorlulu Ali Paşa Camii\'ni, Cumhuriyet Eğitim Müzesi\'ni, Çinili Hamam\'ı, Karikatür ve Mizah Müzesi'ni, Odabaşı Camii'ni ve III. Ahmet Çeşmesi'ni gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Saliha Sultan Çeşmesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?