Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti
Sagalassos Antik Kenti - Görsel 1
Sagalassos Antik Kenti - Görsel 2
Sagalassos Antik Kenti - Görsel 3
Sagalassos Antik Kenti - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Sagalassos Antik Kenti Hakkında

Sagalassos Antik Kenti; Türkiye’ nin güneybatısında yer alan Burdur, Isparta ve Antalya il sınırlarının kesiştiği yerdedir. Günümüzde Antalya iline 100 km, Burdur iline 30 kilometre uzaklıkta, Ağlasun ilçesine ise sadece 7 kilometrelik bir mesafededir.

Antik çağlarda Pisidia olarak bilinen bölgede bulunan ve yerleşim yeri olan bu kent dağlık bir alanın eteklerinde olup denizden 1600 metre yükseklikte kurulmuştur. Sagalassos Antik Kenti’ nde ilk yerleşimin izlerine günümüzden 12. 000 yıl öncesine ait olduğu saptanmıştır.

Muazzam güzellikteki bir doğanın içinde yer alan antik kentin büyük bir bölümü günümüze kadar kalıntılarını korumayı başarmıştır. Kentin önem arz eden diğer bir yanı da en az bin yıllık bir seramik üretim merkezi oluşudur.

Bu özelliğiyle Sagalassos, antik dönemlerdeki en uzun seramik üretimi merkezi olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ ne önerilmektedir. Belçikalı bir ekip tarafından kazı çalışmaları yapılmaktadır ve şimdiye kadar yapılan kazılarda iki Roma hamamı, aşağı agorada yer alan Ares, Herakles, Zeus, Hermes, Athena ve Poseidon’ un büstleri bulunmaktadır.

1706 yında Fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen Sagalasso Antik Kenti sizin de keşfetmeniz için halen ayakta.

Yorum / Değerlendirme

Sagalassos Antik Kenti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Sizin İçin Hazırladıklarımız