Prens Adaları

  • İstanbul / Adalar

Prens Adaları

İstanbul'a bağlı adalar topluluğunun geneline verilen isim olan Prens Adaları 9 ayrı adadan meydana gelmektedir. Bu adalardan Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada olmak üzere 4 tanesinde yerleşim yeri bulunmakta; Sedefadası, Tavşanadası, Sivriada, Kaşıkadası ve Yassıada'da ismindeki 5 adada ise yerleşim yeri bulunmamaktadır. Adaların yönetimi Adalar Kaymakamlığı ve Adalar Belediyesi tarafından sağlanmaktadır.

Tarih boyunca çok çeşitli şekilde isimlendirilmiş olan Prens Adaları'nda Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinin ardından manastırlar kapatılmış ve yerleşim yerleri boşaltılmıştır. 1839 yılında Tazimat Fermanı'nın yayınlanmasının ardından yeniden yerleşim yeri olmuştur. Adalara vapur seferlerinin düzenlenmesi 1846 yılına, Adalar Belediyesi'nin oluşturulması ise 1861 yılına uzanmaktadır.

Bugün İstanbul gibi bir metropole vapur seferleriyle kolaylıkla ulaşılabilen Prens Adaları adeta nefes almak için ziyaret edilen yerlerden biri konumundadır. Özellikle de bahar ve yaz aylarında denize girmek, ada havası solumak, kalabalıktan uzaklaşmak ve sakin bir gün geçirmek isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Beşiktaş, Kadıköy, Bostancı ve Eminönü'den vapurla ulaşımın sağlanabildiği adalar içerisinde Büyükada ve Heybeliada en turistik olanlarıdır. Özellikle de tarihi açıdan önemli olan Aya Yorgi Kilisesi ve pek çok plaj Büyükada'da yer almaktadır. İstanbul için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Büyükada otelleri adresini ziyaret etmeyi unutmayın.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın