Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Pertevniyal Valide Sultan Camii

+ 6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Pertevniyal Valide Sultan Camii Hakkında

Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılan Pertevniyal Valide Sultan Camii, 1869-1871 yılları arasında inşa edilmiş. Mimarı Montani olan caminin planlarını Sarkis Balyan çizmiş, hazırlanmasına da Hagop Balyan katılmış.

Caminin çizim işlerinde desinatör Osep, uygulama ve şantiye yönetimi için Bedros Kalfa, duvarcı Ohannes ve dülger kolbaşısı Dimitri ile çalışılmış. Neogotik tasarımıyla Pertevniyal Valide Sultan Camii, bu anlamda klasik camilerden oldukça farklı bir mimariye sahip.

Pertevnityal Valide Sultan Camii'nin temel atma töreni, devlet ileri gelenlerinin, din bilginlerinin ve hocaların katılımıyla düzenlenmiş. Pertevniyal Valide Sultan ise, temel atma törenini meydanı rahatlıkla görebilen bir evin penceresinden seyretmiş. Caminin tek şerefeli iki minaresi de Dolmabahçe Camii'nin minarelerinden daha geniş tutulduğu gözlemleniyor.

Caminin iç kısmı da yine Dolmabahçe Camii'ne göre oldukça geniş. Yüksek fakat küçük bir kubbeye sahip olan Pertevniyal Valide Sultan Camii'nin neogotik yüzey bezemeleri ayrı bir güzellik katıyor bu tarihi camiye. Bu görsel zenginliğin aynısına caminin iç mekanlarında da rastlayabilmek mümkün.

İç mekan baştan sona, altın yaldızla parlatılan mavi rengin yoğunlukta olduğu kalem içi süslemeler ile donatılmış. Pertevniyal Valide Sultan Camii, İstanbul'daki camiler için pek alışılmadık ve göz kamaştırıcı avlu kapısıyla da dikkat çekiyor. Fatih Aksaray Meydanı'na bakan avlu kapısı, Osmanlı taş oyma sanatının nadide örneklerinden biri.

1956-59 tarihleri arasında Aksaray Meydanı'nın düzenlemeye girmesiyle birlikte camiye ait bazı unsurlar da kaldırılmış ya da yeri değiştirilmiş. Bir çeşme, bir kütüphane ve Pertevniyal Valide Sultan'ın kendisi için yaptırdığı türbeden oluşan caminin kütüphanesi, Süleymaniye Kütüphanesi'ne taşınmış.

Trafikten en çok etkilenen cami olan Pertevniyal Camii'nin kahyası olan Hüseyin Bey, caminin masraflarına tam 7661 kese 396 kuruş 10 para harcamış. Şehrin tarihi ve önemli camilerinden biri olan Pertevniyal Valide Sultan Camii'yi ilk İstanbul seyahatinizde mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Pertevniyal Valide Sultan Camii
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?