Nevşehir'in Neyi Meşhur

Tarihi dokunun ve doğal güzelliklerin iç içe geçtiği Nevşehir’in neyi meşhur öğrenmeden, bir gezi planı yapmayın deriz…

Nevşehir'in Neyi Meşhur

Tarihi dokunun ve doğal güzelliklerin iç içe geçtiği Nevşehir'in neyi meşhur öğrenmeden, bir gezi planı yapmayın deriz…

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan Nevşehir, tarihi dokunun ve doğal zenginliklerin eşsiz bir şekilde bütünleştiği ender şehirlerimizden biri. Çok sayıda medeniyete beşiklik etmiş bir kent olan Nevşehir, sahip olduğu tarihi kalıntıları ile ön plana çıkıyor daha çok. Özellikle tarih ve doğaseverler tarafından bir hayli rağbet gören Nevşehir, yıl boyu binlerce yabancı turisti de misafir ediyor.

Bu güzide şehre ayak bastığınızda; Nevşehir'de ne yenir, Nevşehir'de nereler gezilir ve Nevşehir'in neyi meşhur merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız listemize mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Kapadokya Peri Bacaları: Nevşehir dendiği zaman akla ilk olarak Kapadokya, Kapadokya dendiği zaman ise akla ilk olarak Kapadokya Peri Bacaları geliyor elbette. Ünü dünya çapına yayılmış bu doğal oluşumlar, Nevşehir'in en meşhur şeylerinden biri hiç şüphesiz.

Testi Kebabı: Nevşehir'in en meşhur tatil beldesi Kapadokya olduğu için, testi kebabı da öne çıkan lezzetlerden biri oluyor haliyle. Kapadokya bölgesinin kendine özgü tatlarından biri olan meşhur testi kebabı, Nevşehir sınırları içerisinde olduğunuz süre boyunca tatmanız gereken lezzetlerden biri.

Kozaklı Kaplıcaları: Yüzyıllardır Anadolu'nun kalbinde şifa kaynağı olan Kozaklı Kaplıcaları, Nevşehir'in en meşhur termal bölgelerinden biri. Özellikle son zamanlarda hizmete giren termal tesisleriyle Kozaklı Kaplıcaları, dört mevsim boyunca verimli bir sağlık kaynağı olarak varlığını sürdürüyor.

Uçhisar Kalesi: Çok sayıda doğal güzelliği bünyesinde barındıran Kapadokya'nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Uçhisar Kalesi, bölgenin en yüksek noktasında yer alıyor. Bizanslıların en önemli yerleşim merkezlerinden biri olarak bilinen Uçhisar Kalesi, Nevşehir'in en meşhur ziyaret noktalarından biri.

Yeraltı Şehirleri: Nevşehir'de geçmişten günümüze kadar gerçekleştirilen kazılarda, büyülü bir tarih ortaya çıkmış. Özellikle Kapadokya bölgesinde bulunan yeraltı şehirleri, gerçekten hayranlık uyandırıyor. Nevşehir'in en meşhur yeraltı şehirleri ise; Özkonak Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Tatlarin Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri ve Derinkuyu Yeraltı Şehri.

Yemekler: Nevşehir'in neyi meşhur dendiği zaman enfes mutfağından bahsetmeden olmaz elbette. Nevşehir mutfağına özgü yemekler arasında; ağpakla, sızgıt, düğü çorbası ve Nevşehir tavasının denemeniz gereken lezzetlerin başında geldiğini söyleyebiliriz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın