Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Nemrut Dağı Açık Hava Müzesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Nemrut Dağı Açık Hava Müzesi Hakkında

UNESCO Dünya Miras Listesi’ ne girmeyi başarmış değerlerimizden bir olan Nemrut Dağı, dünya genelinde güneşin en güzel doğup, battığı yerlerden biri olarak anılmaktadır. M.

Ö 69 yılına kadar uzanan Kommagene Krallığı’ nda kalan kalan anıt ve heykellere ev sahipliği yapan Nemrut Dağı Açık Hava Müzesi, Adıyaman’ ın Kahta ilçesinde yer almaktadır.

2 bin 206 metre yüksekliğe sahip olan Nemrut Dağı Açık Hava Müzesi Kommagene Kralı’ nın mezarı ve heybetli tanrı heykelleri ile ziyaretçilerine muhteşem bir seyir terası sunmaktadır. Açık hava müzesinde yer alan heykeller içerisinde Zeus heykeli en ünlü olanıdır. Müzekart’ ın geçerli olduğu durağın batı terasında aslan horoskopu yer almaktadır.

Helenistik, Pers ve Kommagene uygarlığının sanatsal özelliklerine rastlanan Nemrut Dağı Açık Hava Müzesi, bu özelliği ile de “doğu ve batı uygarlığının köprüsü” olarak adlandırılmaktadır.

Günün birinde açık hava müzesine yapacağınız ziyaretiniz sırasında gün doğumu ve gün batımını izlemeli, ömrünüzde bir kez dahi olsa tatmanız gereken bu eşsiz duyguya yaşamadan seyahatinizi sonlandırmamalısınız.

Yorum / Değerlendirme

Nemrut Dağı Açık Hava Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?