Nebi Camii

  • Diyarbakır / Diyarbakır Merkez

Nebi Camii

15. yüzyıl eserleri arasındaki Nebi Camii, Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde bulunmaktadır. Camideki kitabelerin çoğu Peygamber Efendimizden bahsettiği için Peygamber Camii olarak da anılmaktadır.

Cami, Akkoyunlular tarafından inşa ettirilmiştir ve yapıldığı ilk dönemlerde geniş bir alan kapsadığı bilinmektedir. O dönemlerde; Şafiiler kısmı, Hanefiler kısmı ve medrese bölümleri bulunmaktaydı. Günümüzde ise; Şafiiler kısmının tamamı ve medresenin bir bölümü hala ayaktadır. Ayakta olan bir diğer noktası ise; Diyarbakır'da 1717-1719 yılları arasında valilik yapan Köprülü Abdullah Paşa'nın kızı ve hanımına yaptırdığı türbedir. Nebi Camii'nin yapımında siyah bazalt taşı kullanılmıştır. Sadece son cemaat yeri bir sıra bazalt bir sıra kesme taşla inşa edilmiştir.

Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında Nebi Camii'nden bahsetmiştir. Diyarbakır'ın zengin tarihini yansıtan yapılar arasındaki Nebi Camii'ni ziyaret ettikten sonra gezmeniz gereken çok yer olacak. Diyarbakır Surları, Behram Paşa Camii, Nasuh Paşa Camii, Sülüklü Han, Mesudiye Medresesi ve Ziya Gökalp Müzesi gezi noktalarınıza arasına olabilir.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Muhteşem bir yer
10

-

Bence herkes burayı görmeli. Muhteşem bir yer.