Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fındıklı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

  • İstanbul / Beyoğlu / Fındıklı
  • Pürtelaş Hasan Efendi, Meclis-i Mebusan Cd. No:24, 34427 Beyoğlu/İstanbul

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde bulunan bir devlet üniversitesidir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; 1982 yılında Osman Hamdi Bey tarafından Sanayi-i Mektebi Nefise adıyla kurularak, 1983 yılında ilk öğretim yılında başlamıştır. Türkiye'nin ilk sanat ve mimarlık yüksekokulu olmuş ve aynı zamanda 1923 yılında Güzel Sanatlar Akademisi adını alarak, Türkiye'nin Akademi ünvanını alan ilk yükseköğretim kurumu olmuştur.

1982 yılında çıkan kararname ile üniversiteye dönüşerek Mimar Sinan Üniversitesi adını olan okul, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olan Devlet Konservatuarı'nı da bünyesine katmasıyla diğer üniversitelere nazaran farklı bir boyut kazanmıştır. Türkiye'nin Resim ve Heykel Müzesi'ne sahip olan tek sanat kurumu olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ‘' çağdaş ve özgün yapısını koruyarak sanatta, tasarımda ve bilimde tüm dünyada tercih edilen öncü bir kurum olmak'' vizyonuna sahiptir.

2003 yılında Üniversite yönetiminin aldığı kararla adını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak değiştiren kurum şu anda; 3 fakülte, 3 enstitü, 1 konservatuar ve 2 yüksekokul ile eğitim öğretim hayatına devam etmektedir.

İstanbul Avrupa Yakası'nda Fındıklı sahil yolunda bulunan ve İstanbul Havalimanı'na 44 km mesafede bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne, özel araçlar ve birçok toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın