Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Milas Evleri

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Milas Evleri Hakkında

Muğla'nın Milas ilçesi, sayısız tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Genelde yaz aylarında aklımız daha çok deniz ve güneşe kaydığından biz bu zenginliklerin tadını pek çıkaramıyoruz, o ayrı. Ancak yolunuz bir gün Milas'a düştüğünde Milas Merkez'de yer alan 19. ve 20.

yüzyılın ilk yıllarında yapılan ve büyük bir bölümü restore edilen Milas Evleri'ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Milas Evleri'nin mimari özelliklerine şöyle bir baktığımızda, 2 katlı ve avlulu oldukları hemen göze çarpıyor. Genelliklere evlere giriş avludan yapılıyor. Ahşap destekli çıkmalar sokağa taşmış. Evlerin zemin katları, depo ve kiler işlevi görüyor.

Mutfak, tuvalet ve ahır, avlunun bir köşesinde bulunuyor. Avludan üst kata ahşap ya da mermer merdivenle çıkabiliyorsunuz. Ancak birkaç ev, bizim bildiğimiz Milas Evleri'nden biraz daha farklı.

Nedime Beler, Murat Menteşe, Selahattin Oğuz ve Servet Akgün gibi isimlere ait olan evler, Cumhuriyet'in ilk döneminde Avrupa'dan gelen Macar ve İtalyan mimarlar tarafından yapılmışlar. Bu evler, Milas Evleri'nden farklı olarak dışa açık olarak yapılmış. Mutfak ve tuvalet ise Avrupai bir tarza sahip, yani evlerin içerisinde yer alıyorlar.

Milas'a gittiğiniz bir yaz tatilinde, yarım gününüzü Milas Evleri'ni görmeye ayırın mutlaka. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Milas Evleri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?