Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Saray Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Saray civarında görülmesi gereken 1 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Çamlıköy Kastro Sahili
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 değerlendirme)
Tekirdağ

Saray Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Saray ilçesi, Tekirdağ ilinin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İlçe, denize kıyısı olması sebebiyle de özellikle yaz sezonunda yerli ve yabancı turistler için ilgi çekici yerlerden bir tanesi haline geliyor. Tekirdağ Saray gezilecek yerler bakımından da çok çeşitli mekanlara sahip olarak biliniyor.

Tekirdağ Saray Gezilecek Yerler

Sahip olduğu plajlarla Saray, civar bölgelerinde yaz tatili yapmak isteyen turistler için çeşitli konaklama imkanlarına sahip. Bu bağlamda ilçenin civar bölgelerinde yazlık evlerin bulunması da hafta sonları ve tatil dönemlerinde nüfus yoğunluğunun artmasına sebep oluyor. Tekirdağ Saray turistik yerler içerisinde sadece deniz turizmine elverişli yerler bulunmuyor. Saray gezilecek yerler içerisinde tarihi değerlere sahip Ayas Paşa Camii, Şerefiye Sarnıcı gibi mekanlar da rotanız içerisine girmeyi hak  ediyor.

Çamlıköy Kastro Sahili: Tekirdağ Saray da gezilecek yerler arayışında iseniz buraya havaların sıcak olduğu vakitlerde gelmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü Saray ilçesi, mavi suları ile sevilen plaj ve koylara sahip cezbedici bir bölge. Bu bağlamda Çamlıköy Kastro Sahili, Saray’da keyifli bir plaj günü geçirmek için tercih edebileceğiniz mekanlar listesinde başlarda karşımıza çıkıyor. Sahil; deniz, güneş ve kum üçlüsü ile birlikte misafirlerine keyifli bir gün sunuyor. Şehre yakın olması sebebi ile de yaz sezonunda özellikle İstanbul’dan günübirlik olarak bile ziyaretçilerin tercih ettiği bu plajı sizler de Saray gezilecek yerler listeniz içerisine ekleyebilirsiniz. Altın renkli kumların üzerinde keyifli bir deniz günü Çamlıköy Kastro Sahili içerisinde sizleri bekliyor.

Ayas Paşa Camii: Saray tarihi mekanlar içerisinde karşımıza çıkan ilk yerlerden bir tanesi Ayas Paşa Camii oluyor. Caminin yapım tarihi günümüzden 600 sene öncesine dek uzanıyor. Cami, Osmanlı sadrazamlarından Ayas Mehmet Paşa’nın isteği ile 1525 senesinde inşa ettiriliyor. Kesme taş duvarlarla inşa edilen caminin tek şerefesi bulunuyor. Cami, Saray ilçesinin tarihi mekanları içerisinde değerli bir yere sahip. Bununla birlikte caminin inşasını isteyen Sadrazam Ayas Mehmet Paşa’nın Saray ilçesine hayratlar, cami, medrese gibi tesisler yaptırdığı da biliniyor.

Laladere: Saray da gezilecek yerler listesi içerisinde doğal güzelliğe sahip mekanlar da yer alıyor. Bu bağlamda Saray gezilecek yerler listenizi oluştururken sizlere ziyaret etmenizi önerebileceğimiz ilk mekan da Laladere oluyor. Laladere’nin ünü Osmanlı Devleti zamanlarına dek uzanıyor. Bölgenin, Osmanlı padişahlarının av yerlerinden bir tanesi olduğu biliniyor. Padişahlar, ava giderken lalalarını bu bölgede bıraktıkları için ise burasının ismi Laladere olarak anılmaya başlanıyor. Tekirdağ Saray da gezilecek yerler içerisinde de önemli bir yere sahip olan bu mesire alanı, ilçe merkezine yaklaşık 13 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Bölgeyi ziyaret listeniz içerisine eklediğinizde doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirme imkanına sahip oluyorsunuz. Mesire alanı içerisinde bulunan piknik masaları, doğa gezinize keyifli molalar vermenize olanak sağlıyor. Laladere’de bulunan tesisler de lezzetli molalar vermenize yardımcı oluyor. Bununla birlikte çocuk parkı, futbol sahaları ve voleybol alanları da keyifli aktiviteler gerçekleştirmenizi destekliyor.

Güneşkaya Mağarası: Güneşkaya Mağarası Tekirdağ Saray turistik yerler listesinin milattan önceki yıllara dek uzanan bir mekanı olarak karşımıza çıkıyor. Mağara, Saray’a yaklaşık iki kilometrelik bir mesafede bulunuyor. Eski dönemlerden beri bir yerleşim merkezi olarak kullanılan bu bölgede arkeolojik çalışmalar düzenleniyor. Çalışmalardan elde edilen verilerde ise bu mağara ve civarındaki tarihi kalıntılar, MÖ 5000 ile 3000’lü yıllara tarihlendiriliyor. Bu da tarih çizelgesinde Kalkolitik Çağ’a denk geliyor. Saray tarihi mekanlar arayışında iseniz Güneşkaya Mağarası’nı da gezi rotanız içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Saray Alt Bölgeleri

Pazarcık Otelleri
Daha fazla gör