Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kemer Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Kemer civarında görülmesi gereken 0 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Kemer Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Antalya ılıman hava koşulları, neşeli plajları ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek gece hayatı ile özellikle yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. İlde turistlerin gerek eşsiz doğası gerekse tarihi zenginlikleri için sık sık ziyaret ettiği pek çok ilçe ve tatil beldesi yer alıyor. Kemer de Antalya’nın öne çıkan turist merkezlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Antalya Kemer merkez gezilecek yerler listesinin kalabalık olması da bölgenin ziyaret edilirliğinin artmasındaki önemli nedenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Antalya Kemer Merkez Gezilecek Yerler

Kemer merkez gezilecek yerler arayışında olan turistlerin karşısına pek çok değerli mekan çıkıyor. Kemer merkez plajlar ve koyları, deniz ile iç içe bir gün geçirmek isteyen misafirlerin bu isteklerini başarı ile karşılıyor. Kemer merkezde gezilecek yerler içerisinde tarihi ve doğal güzelliklere sahip mekanlar da bulunuyor. Beldibi Mağarası, Idyros Antik Kenti gibi mekanlar Kemer’de kültür turu yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları olarak biliniyor.

Kemer Merkez Plajlar: Kemer merkez turistik yerler içerisinde özellikle deniz sezonunun açık olduğu dönemlerde turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında plajlar ve koylar geliyor. Phaselis Plajı, Kemer merkez plajlar içerisinde yaklaşık 15 dakikalık uzaklığı ile öne çıkan yerlerden sadece bir tanesi. Dalgasız bir denize sahip olan bu plaj aynı zamanda Phaselis Antik Kenti’nin sahil bölgesinde yer alıyor. Eğer burayı ziyaret ederseniz kısa bir vaktinizi ayırıp antik kenti de görmeyi tercih edebilirsiniz. Bu bağlamda hem keyifli bir deniz günü yapabilir hem de Kemer gezilecek yerler listesinde yer alan tarihi bir mekanı da görmüş olabilirsiniz. Kemer merkez plajlar listesi içerisinde sizlere ziyaret etmenizi önerebileceğimiz Ayışığı Koyu, Tekirova, Adrasan gibi mekanlar da bulunuyor. 

Beldibi Mağarası: Mağara, denizden yaklaşık 25 metrelik bir yükseklikte bulunuyor. Bununla birlikte Beldibi Mağarası, Kemer merkezine yaklaşık 19 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Mağaranın bu derece önemli olmasının en önemli sebebi ise içerisinde Paleolitik, neolitik, metolitik gibi çağlara ait önemli buluntuların yer alması olarak karşımıza çıkıyor. Mağara içerisinde bulunan kaya altı sığınağına ait duvarlarda da şematize edilmiş olarak çizilen insan, keçi ve geyik resimleri de göz çarpıyor.

Çıralı Yanartaş: Kemer ilçesinin Çıralı köyü içerisinde bulunan Çıralı Yanartaş, bölgenin en önemli turistik değerlerinden bir tanesi. Bu sönmeyen doğal gaz kaynağı, Yunan mitolojisindeki anlatılara bile konu oluyor. Günümüzdeki Olimpiyat Meşalesi’nin de bu sönmeyen ateşi temsil ettiği düşünülüyor. Yanartaş’ın olduğu bölge içerisinde bir de Hephaistos Tapınağı kuruluyor. Bu tapınaktan günümüze dek ulaşabilen parçalar da bulunuyor. Tapınağa ek olarak Çıralı Yanartaş bölgesinde Roma ve Bizans Dönemlerine ait kalıntılara rastlamak da mümkün. Antalya Kemer merkez gezilecek yerler listesinin bu dillere destan mekanını görmeden şehirden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Idyros Antik Kenti: Kemer gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan bir diğer önemli mekan ise Idyros Antik Kenti olarak karşımıza çıkıyor. Antalya Müzesi, 1976 senesinde kalıntılarını ortaya çıkartıyor. Bu kazılarda Bizans dönemine ait duvar kapıları ve de kilise ortaya çıkartılıyor. Ayışığı Koyu yakınlarında yer alan bu antik kente, ilçe merkezinden yapacağınız kısa bir yürüyüşle bile ulaşabilirsiniz. Kenti ziyaret ettiğinizde karşınıza çıkan mozaikler, kilise ve kalıntılar sizi tarih sahnesinde etkileyici bir yolculuğa çıkartıyor.  Sizlere, Antalya Kemer merkez gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan tüm bu değerli mekanları ziyaret edebileceğiniz keyifli bir Kemer gezisi diliyoruz.