Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Marmaris Hisarönü Gezilecek Yerler

Marmaris civarında görülmesi gereken 0 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Marmaris Hisarönü Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Cennet adası olarak ifade edilen Hisarönü, Marmaris Bölgesi’nin güneybatısında yer alan en güzel ve popüler bir belde olma özelliği gösteriyor. Bölgede yer alan diğer körfezlere nazaran çok büyük olması ile dikkat çeken Hisarönü Körfezi, gezginler açısından da önemli avantaj ve imkanlar sağlıyor. Marmaris-Datça yolunun 22.

nci kilometresinden sonra Hisarönü tabelasını görerek ilerleyebileceğiniz yol boyunca bir tarafında Hisarönü Körfezi, diğer tarafında ise Gökova Körfezini görebilirsiniz. Sunmuş olduğu bu doğal güzellikler ve muhteşem manzaraları ile körfez, siz misafirlerini bekliyor. Marmaris Hisarönü otelleri size uygun olacaktır.  .

Hisarönü bölgesinde, denizin sığ ve kumunun da kiremit rengini andırdığına şahit olabilirsiniz. En çok sakin bir tatilden yana tercihinizi kullanmak isterseniz Hisarönü’nü tercih edebilirsiniz. Hisarönü bölgesinin özellikle suyu ve temiz havasının kalp hastaları ve astıma iyi geldiği söyleniyor.

Yaz sezonuna değin bölgede hava, zaman zaman rüzgarlı olmakla birlikte bu açıdan da bölgenin deniz sörfü meraklıları açsından ideal bir konuma sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Marmaris Hisarönü gezilecek yerler açısından pek çok aktiviteye de ev sahipliği yapması nedeni ile yerli yabancı turistin ilgisini çekmiş gözüküyor. Marmaris ve civarında en önemli 3 binicilik noktaları arasında gösterilen Hisarönü, binicilik ve at safari üzerine hizmet vermekte olan kulüpleri bünyesinde barındırıyor.

Bölge, aynı zamanda Hisarönü tarihi mekanlar ile de dikkat çekiyor. Bybassos antik kenti gibi tarihi bir kentin sınırları içerisinde de yer aldığından dolayı doğa yürüyüşü gibi aktivitelerin de bu kentin içerisinde yapılabiliyor oluşu sebebi ile Hisarönü, en sık ziyaret edilen rotalardan biri.

Hisarönü Gezilecek Yerler

Hisarönü’nde öncelikle güneşiyle, kumsalıyla deniz keyfi sürebilirsiniz. Deniz keyfi ile birlikte ardından yapabileceğiniz aktiviteler arasında ise deniz sörfünü değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle Hisarönü Körfezi, özellikle deniz sörfü tutkunları için oldukça ideal duraklarda birini oluşturuyor. Körfezde yapabileceğiniz aktiviteler ile birlikte Hisarönü gezilecek yerler listesinde yer alan pek çok yer sizleri bekliyor.

1-     Marmaris Hisarönü Plajı: Gezip görülebilecek pek çok yeri bulunan Hisarönü’nde denize girip sevdiklerinizle birlikte deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Marmaris Hisarönü, plajlar arasında en gözde ve popüler plaj seçenekler içinde değerlendirilebilir.

Sakin bir denizinin olması sebebi ile bu plaj, kendini kalabalık ortamlardan sıyırmak isteyen kişilerin en sık ziyaret ettiği plajlardan biri haline gelmiş durumda.

  Plaj, ortalama 330 metrelik bir kırmızı renkli kum yapısına sahip oluşu nedeni ile herkesi büyülüyor. Tertemiz suyunun ve nemli havasının ise özellikle astım ve kalp hastalıkları rahatsızlıkları olan kişilere iyi geldiği biliniyor. Sandal ve botları ile karşı koylara geçebildiğiniz bu plajın sakin denizinde üstelik balık tutabilme avantajına da sahipsiniz.

Ayrıca Hisarönü’nde gezilecek koylara düzenlenmiş olan turlara da katılabilirsiniz.

2-     Bybassos Antik Kenti: Hisarönü turistik yerler dahilinde değerlendirebileceğiniz Marmaris Datça yolu üzerinde yer alan Bybassios, Hisarönü’nde gezilip keşfedilmesi gereken yerlerden birini oluşturuyor. Köyün hemen yanı başında yer alan antik kentin isminin Bybassos olmasının sebebi ise kaynaklarda yer almayan bilgiler arasında.

Bybassos Antik Kenti’nin aynı zamanda yerleşim alanları içerisinde yer aldığı Hisarönü köyünün pek çok medeniyete( Karya, Bizans, Osmanlı, Roma, Rodos) ev sahipliği yapması ile de biliniyor.

Türklerin ve Rumların uzun bir müddet burada yaşadığı bilinse de Türklerin çoğunluğa ulaşması sebebi ile Rumların burayı yavaş yavaş terkettiği söylenen diğer bilgiler arasında yer alıyor. Tarih sever gezginlerin antik kentin yanı sıra değerlendirebilecekleri bir diğer yer ise Marmaris Kalesi.

3-     Dirsekbükü Koyu: Hisarönü Körfezi’nin güney batı kısmında yer alan ve korunaklı bir koy olma özelliği gösteren Dirsekbükü Koyunu, hisarönü doğal güzellikleri kapsamında değerlendirilebilirsiniz. Hisarönü rotanızda mutlaka bulundurmanız gereken koy, batıda yer alan girintisinin bir çizmeyi andırması sebebi ile bölge, en korunaklı koy ünvanını almış.

Tekneler tarafından ise sıklıkla ziyaret edilen bu koyun en dibinin tamamen kum ile kaplı olduğunu biliyor muydunuz? Koyun sonunda ise sizleri önünde bir rıhtımı olan tesis karşılıyor. Dirsekbükü koyunun yanı sıra, rotanız içerisinde bulundurabileceğiniz İnbükü orman kampı bir diğer aktivite seçenekleriniz arasında değerlendirebileceğiniz duraklardan birisi.

Marmaris Hisarönü Kamplar sayfasından kamp alanlarını keşfedebilirsiniz.  .