Elazığ Sivrice bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Elazığ Sivrice Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Elazığ Sivrice Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Hazar Gölü Plajı

"Çok güvenilir bir yer"

"Batı plajlarını aratmayan temizlik"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Hazarbaba Kayak Merkezi

"Gelin kayak yapın"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Elazığ Sivrice Tarihi Mekanlar

Bölge toprakları Bizans döneminde Müslüman Arap'ların hücumlarına maruz kalmış, zaman zaman el değiştirmiştir.

1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra Türk toprağı olmuştur. Fetihten sonra, bölgeye hâkim olan çeşitli Türk Beylikleri'nin idaresinde kalan bu topraklar 1234'de Alaaddin Keykubad tarafından Anadolu Selçuklu Devleti sınırlarına dâhil edilmiştir. 1243 Kösedağ Savaşı'ndan sonra İlhanlıların kontrolüne giren bölge, Fetret devrinde Dulkadiroğulları Beyliğinin sınırları içerisinde kalmıştır. 1366'dan sonra Memluklular'ın eline geçen bu topraklar 1465'den itibaren Akkoyunlu, 1507'den sonra Safevi Devleti'nin eline geçmiştir. 1514 Çaldıran Zaferi'nden sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Bugün toplam 50 köyün ilçe merkezi olan Elazığ Sivrice'nin kuruluş tarihi oldukça yenidir. 1933'den 1940'a kadar Romanya, Yugoslavya ve Rusya'dan getirilen 6000'den fazla Türk göçmen, ziraata elverişli düzlüklere iskân edilmişlerdir. Bunların çoğu Uluova'ya, bir kısmı Palu ovasına ve Karakoçan'a, bunların içinden 92 kişi de bugünkü Sivrice'ye yerleştirilmiştir. Evvelce mevcut olan ve pek azı yeni kurulan iskân mahallerine yerleştirilmişlerdir. Bunlar için 1938'de Hazar Gölü'nün güneybatı kenarına Elazığ Sivrice adında bir köy kurulmuştur. Önce Elazığ'a bağlı olan bugünkü Sivrice'nin İringil Bucağının tamamı ile Huh Bucağının büyük bir parçası Elazığ'dan ayrılarak yeni bir ilçe olan Elazığ Sivrice'yi teşkil etmiştir.

1936'da geçici olarak Yukarı Huh Köyünde teşekkül eden bu ilçe merkezinin 1939'da bugünkü yerine taşındığını görmekteyiz. Hazar Gölü'nün güneybatı kenarında Sivrice ilk olarak 1938'de nispi yüksekliği 35 metre kadar olan ve tortul kütlelerden meydana gelen küçük tepe üzerinde 24 göçmen evi bir hükümet binası yapılmak suretiyle kurulmuştur.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Gelin kayak yapın
10

-

Çok güzel. Gelin kayak yapın. Bize para kazandırın. Kriz var. Para kazandırın Elazığ çok güzel. Vali Muharreme bekleriz. Halı sahamız mevcuttur. Topunuzu kendiniz getirin.

3
Çok güvenilir bir yer
10

-

Ben barajı herkese tavsiye ediyorum. Gidip orada bin hafta kaldım, harika bir yer ve çok güvenilir bir yerdir.

3
Batı plajlarını aratmayan temizlik
10

-

Harput kültürünün maviyle buluştuğu küçük ilçenin büyük bir gölü. Yüzerken manzaraya karşı hayaller kurabilir, az ötede ailenizle mangal dahi yapabilirsiniz. Batı plajlarını aratmayan temizlik ve tesislerden bahsetmeye gerek bile yok. Sıcak bir Elazığ gezintisinden sonra bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız.