Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bafa Gölü Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Bafa civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz

İkizada Koyu

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Muğla
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Muğla

Bafa Gölü Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Efsanelere konu olan, muhteşem doğası, tarihi, mistik güzelliği ve her daim dinginliği ile Bafa Gölü, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarından biridir.

Bafa Gölü ve çevresinde görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Herakleia Antik Kenti: bugünkü Kapkırı Köyü sınırları içinde yer alan kentin tarihi M.Ö. 7. yy’a uzanmaktadır. Bir liman kenti olan Herakleia, deniz ticaretiyle zenginleşmiş, Bizans döneminde ise piskoposluk merkezi ve keşişlere sığınak olmuştur. Antik kent içinde Milas Athena Tapınağı, Tiyatro, Endymion Tapınağı, Agora ve Konsey Binası vardır. Limanın arkasında, yamaçta bulunan Athena Tapınağı kentin en iyi korunmuş yapısıdır.

Manastırlar: Bafa Gölü’ndeki adacıklarda ve Latmos Dağı kayalıklarında birçok manastır bulunmaktadır. Bizans döneminde keşişlere sığınak olan kent aynı zamanda bir piskoposluk merkezi de olmuştur. Yapılan çalışmalar bölgede 13 adet manastır olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunların en ünlüleri Yediler, Stylos Manastırı, Soteros, Menet Adası, İkizce Adalar ve Kahve Asar Adası manastırlarıdır.

Mağaralar: Bölgede birçok prehistorik mağara bulunmaktadır. İçlerinde kaya resimleri bulunan bu mağaralar aynı zamanda Hristiyan keşişlere ev sahipliği de yapmıştır.

Tarihi yerlerin yanında Bafa Gölü ve çevresinin tamamı doğal güzelliklerle dolu. Kıyıdan içeri doğru giden patikalarda ya da kıyı şeridinde yapacağınız doğa yürüyüşleri ile bu güzellikleri görmenizi tavsiye ediyoruz.