Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kurbanağa Mağarası

Kurbanağa Mağarası
Kurbanağa Mağarası - Görsel 1
2 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kurbanağa Mağarası Hakkında

Kurbanağa Mağarası, yurdumuzun Doğu Anadolu Bölgesi’ nde yer alan Kars il sınırları içinde bulunmaktadır. Kars’ ın Camuşlu Köyü mevkide yer alan bu mağarayı bu kadar önemli kılan özelliği Paleolitik dönemlerden kalma olmasıdır.

Bu mevkide üst Paleolitik çağlardan kalma Tombul Tepe ve Kurbanağa Mağarası\’ nda bulunan taş araçlar, ocak yerleri ve şölen tipi el baltaları ise M. Ö. 10. 000 yılına denk gelen alt Paleolitik dönemden kalmıştır.

Ayrıca; Yontma Taş Devri veya bilimsel adıyla Paleolitik Çağ olarak tanımlanan Eski Taş Çağı günümüzden yaklaşık 2 milyon yıl önce başlamış ve 10. 000 yıl önce son bulmuştur. Kars Aladağ’ da keşfedilen bu mağaranın denizden yüksekliği iki bin metredir.

Kurbanağa Mağarası’ nda sadece Paleolitik çağdan kalma kaya resimleri değil Tunç Devri’ ne ait; çanak-çömlek ve kement file gibi avlanma malzemelerini anlatan duvar resimleri yani freskler bulunmuştur. Kurbanağa Mağara’ sı 11. 30 metre derinliğinde, 8. 50 metre genişliğe sahiptir. Ayrıca Kurbanağa Mağarası\’ nın girişi de 4. 50 metre çapındadır.

Yorum / Değerlendirme

Kurbanağa Mağarası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör