Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi
Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi - Görsel 1
Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi - Görsel 2
Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi - Görsel 3
Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Hakkında

Kayseri’ nin en eski Ermeni – Ortodoks kilisesi olan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, 1191 yılına tarihleniyor. 1663 yılına kadar birçok onarımdan geçerek günümüze ulaşmayı başarmış olan Krikor Luavoriç Ermeni Kilisesi, 19. yüzyıl ortalarında neredeyse yıkılmak üzereymiş ancak 1859 yılında yeniden onarılmış.

1885 yılında yeniden onarımına başlanan kilise, etlikçi esnaflar, zanaatkarlar, yoksullar, çocuklar ve kadınlar sayesinde bugünlere taşınmış aslında. Kimi maddi, kimi manevi, kimi ise işgücü desteği vererek çok kısa sürede ayakta tutmayı başarmışlar Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ ni.

Kayseri Merkez’ de yer alan diğer Ermeni kiliselerinden daha küçük olmasına rağmen, Tarihi Ermeni Mahallesi için bir hayli önemli bir kilise Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi. Oldukça sıcak bir atmosfere sahip olan kilisenin hemen yanında, 1868 yılında kurulmuş olan ancak şu an harabe halinde olan Gümüşyan Mektebi yer alıyor.

820 yıllık bir kilise olan Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, sadece Kayseri’ de değil, tüm Orta Anadolu’ daki en eski ve ibadete açık olan nadide bir Ermeni kilisesi olma özelliği taşıyor. Bir gün yolunuz Kayseri’ ye düşerse eğer, Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ ni de mutlaka görün.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?