Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Kremna Antik Kenti
Kremna Antik Kenti - Görsel 1
Kremna Antik Kenti - Görsel 2
Kremna Antik Kenti - Görsel 3
Kremna Antik Kenti - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kremna Antik Kenti Hakkında

Kremna Antik Kenti, Burdur’ un Bucak ilçesine bağlı Çamlık Beldesi sınırları içinde kalan Kestros (Aksu) vadisinde, etrafı uçurumla çevrili bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kremna Antik Kenti, Pisidialılar tarafından kurulmuştur. M. Ö. 7. yüzyıl ve 6 yüzyıl kentte yaşadıkları bilinen en eski halkı Solymoslulardır.

Antik kent kurulduğu dönemden itibaren birçok medeniyetin egemenliği altına girmiştir. Uzmanlar bölgedeki antik kentlerden burayı ayıran özellik olarak ızgara planlı bir mimariye sahip olmasını vurgulamaktadır.

Kremna Antik Kenti’ ndeki, forum, bazilika, exedra, kütüphane, tiyatro, sütunlu cadde ve anıtsal giriş kapısı ayakta kalmış olan belli başlı yapıları ve kamu yapıları bir vadide toplanmıştır. Bu kalıntılar ve daha fazlası günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Aynı zamanda; yapılan arkeolojik kazıda 9 adet tanrı ve tanrıça heykelleri (Büyük ve Küçük Athena, Leto, Hygeia, Nemesis, giyimli bir kadın, Apollon, Herakles ve Askepios) ele geçirilmiş olup hepsi Burdur Arkeoloji Müzesi’ nde sergilenmektedir. Yolunuz buralara düşerse kesinlikle kenti ziyaret etmelisiniz.

Ziyaretiniz sırasında kentteki yapılar sizi çok şaşırtacak ve hayranlığınızı kazanacak.

Yorum / Değerlendirme

Kremna Antik Kenti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Sizin İçin Hazırladıklarımız