Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Konak Yalı Camii

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Konak Yalı Camii Hakkında

İzmir'in merkez ilçesi Konak'ta bulunan Konak Meydanı'nda yer alıyor Konak Yalı Camii. Hükümet Konağı'nın önünde yer alan Konak Yalı Camii, Konak Meydanı ile özdeşlemiş bir yapı olma özelliği taşıyor. Firuze çinilerle süslü olan Konak Yalı Camii, 18. yüzyılda inşa edilmiş ve klasik Osmanlı mimarisinin en iyi örneğini teşkil ediyor.

Caminin hemen yanında İzmir Saat Kulesi ve 15 Mayıs 1919 yılında Yunanlar tarafından şehit edilen Hasan Tahsin anısına dikilen İlk Kurşun Anıtı yer alıyor. Konak Yalı Camii'nin hangi tarihte ve kim tarafından yaptırıldığı ise kesin olarak bilinmiyor. ‘ Yalı' isminin, yapıldığı dönemde caminin deniz kenarında bulunmasından dolayı aldığı söyleniyor.

Bazı kaynaklarda caminin inşa tarihinin 1755 olduğu yazıyor. Bir diğer kaynakta ise, Konak Yalı Camii'nin Katipzade Mehmet Paşa'nın eşi Ayşe Hanım'ın, yanında bir medrese ile beraber 1774 yılında yaptırdığı yer alıyor. Hatta Katipzadeler ailesinin yabancılarla yakın ilişkilerde olmasından dolayı da, ‘ İngiliz Ayşe Camii' olarak da anılıyor Konak Yalı Camii.

Caminin yanında yer aldığı düşünülen medrese ise günümüze ulaşamamış. Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir'e yolunuz düştüğü zaman hem Konak Meydanı'nı hem de meydanda bulunan Konak Yalı Camii'yi görmeyi sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Konak Yalı Camii
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?