İlk Kurşun Anıtı
İlk Kurşun Anıtı - Görsel 1
İlk Kurşun Anıtı - Görsel 2
İlk Kurşun Anıtı - Görsel 3
İlk Kurşun Anıtı - Görsel 4

İlk Kurşun Anıtı

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

İlk Kurşun Anıtı Hakkında

15 Mayıs 1919'da, İzmir'in işgali sırasında öldürülen gazeteci Hasan Tahsin anısına 1974 yılında dikilen İlk Kurşun Anıtı, İzmir Konak Meydanı'nda yer alıyor.

1919 yılında gerçekleşen Yunan işgaline karşı Türk direnişinin sembolü niteliğinde olan İlk Kurşun Anıtı, yüksek bir podyum üzerinde, granit kaidede, Hasan Tahsin bir elinde bayrak, diğer elinde de silahı ile tasvir edilmiş. İlk Kurşun Anıtı, heykeltıraş Turgut Pura tarafından yapılmış. Anıtın durduğu kaide ise Mimar Harmi Hotan tarafından yapılmış.

Mermer kaplı olan bu kaidenin her iki tarafında da Kurtuluş Savaşı'nda halkın verdiği mücadeleyi anlatan sahneler bulunuyor.

1974 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve İzmirlilerin katkısı ile yaptırılan İlk Kurşun Anıtı'nın hikayesi ise şöyle; Hasan Tahsin, Milli Mücadele'nin başlangıcında sembolik bir anlam taşıyan ‘ ilk kurşun'u 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Konak Meydanı'nda ilerleyen Yunanlara atmış ve aynı yerde öldürülmüş.

Bu olayın gerçekleştiği yere dikilen İlk Kurşun Anıtı, 15 Mayıs 1974'te o dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından törenle açılmış. Her yılın 15 Mayıs'ında, İlk Kurşun Anıtı önünde İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından Hasan Tahsin'i anmak adına tören düzenleniyor. Bir gün yolunuz İzmir'e düşerse eğer, İlk Kurşun Anıtı'nı da mutlaka görün.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

İlk Kurşun Anıtı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?