İzmir Saat Kulesi

  • İzmir / Konak

İzmir Saat Kulesi

İzmir'in sembolü olarak nitelendirilen İzmir Saat Kulesi, Konak Meydanı'nda tüm ihtişamı ile selam veriyor İzmirlilere ve seyahatseverlere. Kule, Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacıyla İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa'dan meydana gelen bir komisyon tarafından, 1901 yılında yaptırılmış.

25 metre yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen planlı olan İzmir Saat Kulesi'nin platformu beyaz mermerden, diğer yapıları ise kesme taştan yapılmış. Kolonlarının Kuzey Afrika temasını taşıdığı İzmir Saat Kulesi'nin saati, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edilmiş. Dışı baklava dilimi kabartmaları ile yapılmış olan İzmir Saat Kulesi'ne 4 tane 75 cm çapında da saat eklenmiş.

İzmir Saat Kulesi ile birlikte yine Sultan'ın 25. yılını simgelemesi amacıyla, İzmir Mimar Raymond Charles Pere tarafından tasarlanan 25 musluklu sekiz havuz ise ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamış. Bunun yanı sıra İzmir Sarı Kışla da saat kulesi ile birlikte yapılan ancak günümüze ulaşamayan eserlerden biri.

1974 yılında gerçekleşen 5,2 şiddetindeki deprem neticesinde hasar alan İzmir Saat Kulesi'nin saati, depremin olduğu saat 02:04'te durmuş. İki yıl içerisinde tekrar onarılan İzmir Saat Kulesi'nin, saati bugün yeniden çalışır halde bulunuyor.

Yolunuz bir gün İzmir'e düştüğünde İzmir Saat Kulesi'ni mutlaka görmenizi öneriyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
İzmir Saat Kulesi
10

-

Saat Kulesi'ne gidince en çok ne yenir, neyi meşhurdur?

2
İzmir Saat Kulesi
10

-

İzmir otellerinde konaklıyorsanız gezi listenize İzmir Saat Kulesi'ni de ekleyin.