Koç Başlı Mezar Taşları, Iğdır

Koç Başlı Mezar Taşları

  • Iğdır

Koç Başlı Mezar Taşları

Karakoyunlulardan günümüze gelen koç başlı mezar taşları, Iğdır'ın Melekli Köyü'nde bulunmaktadır. Şimdiye kadar çok fazla ziyaretçisi bulunmayan mezar taşları, son zamanlarda gezginlerin merak ettiği bölgelerden biri olmuştur.

Karakoyunlu ve Selçuklu dönemlerinde yapılan koç başlı mezar taşları, Doğu Anadolu'nun birçok bölgesinde bulunuyor. Karakoyunlular, kahraman gördükleri kişiler ve genç yaşta ölen kişiler için dikmiştir koç başlı mezar taşlarını. Fakat sonraki dönemlerde her ölen kişi için dikilmeye başlanmıştır. Mezar taşlarının üzerindeki figürler ve resimler ölenlerin kişiliklerine göre değişiyor. Yani her mezar taşı farklı bir işçiliğe sahip.

Doğu Anadolu gezinizde yolunuz Iğdır'a düşerse koç başlı mezar taşlarını mutlaka görmelisiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Yetersiz bir bilgilendirme
1

-

Koç-koyun hatta at başlı mezar taşları konusunda çok yetersiz bir bilgilendirme yazısı olup, internet ortamında içeriği genişleterek yeniden ele alınmalı ve düzenlenmelidir. Bu konuda en büyük araştırmayı yapan değerli hocamızın bir çalışmasını sizlerle paylaşıyorum. Bilginize. http://www.mustafaaksoy.com/makale-114-Tunceli-de-Koc-Koyun-Heykelleri-ve-Balballar