Kıyıköy Görülecek Yerler

Karadeniz'i kucaklayan uzun sahil şeridi ile Kıyıköy, özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesi ile oldukça kalabalık olmaktadır. Peki, Kıyıköy'de yapılacak şeyler neler?Kıyıköy Görülecek Yerler - Kıyıköy En İyi 10 Yapılacak Şey

Karadeniz'i kucaklayan uzun sahil şeridi ile Kıyıköy, özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesi ile oldukça kalabalık olmaktadır. Peki, Kıyıköy'de yapılacak şeyler neler?
Kıyıköy, Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı şirin mi şirin bir sahil bölgesidir. Yemyeşil harika bir doğaya Kıyıköy'de masmavi serin Karadeniz suları eşlik eder. Bahar ve kış aylarında sakin mi sakin, yaz sezonunda da bir o kadar hareketli ve enerjik olan Kıyıköy, İstanbul'a yaklaşık 10 km. mesafede olup yakınlığı ile sıkça İstanbullular tarafından tercih edilmektedir.

Kıyıköy yapılacak şeylere baktığımızda kış ve bahar aylarının sakinliğini ve sükunetini yaşamak isteyenler upuzun sahilde yürüyüş yaparak sevdikleri keyifli zaman geçirirken, mesire yerlerinde pikniği tercih edenler de azımsanacak türde değil.

Tatilin başladığı, havaların ısındığı yaz sezonunda ise bütün gün denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler soluğu yine incecik kumlu Kıyıköy plajlarında alıyor. Kıyıköy'ün hemen çıkışında yer alan Kastro Plajı da denize girmeye ve görülmeye değer yerlerden biri. Burası yaklaşık 400 hektarlık Karaçam ormanının denize kavuştuğu nokta. Hep tarif edilen yeşilin maviyle kucaklaştığı yer burası işte.

Plajlardan ziyade çevreyi keşfetmek isteyenler içinse birçok alternatif yer alıyor. Bunlardan ilki Vize'de yer alan mekanlar. Vize'de görülecek minik bir antik tiyatro var ama etrafı tel örgülerle çevrili olduğu için rahatça gezilemiyor. Antik tiyatronun biraz üstünde ise Gazi Süleyman Paşa Cami nam-ı diğer Küçük Ayasofya Kilisesi. Bina 5.yy ile 6.yy yüzyılda yapılmış. Bazilika planlı olarak inşa edilmiş yapı 2006 yılında restorasyon geçirerek cami olarak kullanılmaya başlanmış. Camiyi fotoğraf meraklılarının özellikle gezmesini tavsiye ederiz.

Kıyıköy'e yakın bir noktada keşfedilmeyi bekleyen diğer bir yer de; Balkaya Köyü'nün 2 km doğusunda yer alan Yenesu Mağarası. Mağaranın içinde birkaç adet göl vardır. Sarkıtlarla dikitlerin kapladığı tüm mağara görülmeye değer.

Bölgede gezilip görülecek yerlerin yanı sıra yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz restoranlar ve atıştırmalıklar servis eden kafeler de oldukça ilgi çekmektedir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın