Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kemerburgaz Kent Ormanı

+ 6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Kemerburgaz Kent Ormanı Hakkında

İstanbul'un yeşil cenneti olan Kemerburgaz Kent Ormanı, hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin, tüm doğaseverlere kapılarını açıyor. Yemyeşil ormanlarla kaplı alanda, çocuk oyun alanları, restoran ve kafeler, hayvanat bahçesi, piknik alanları ve yürüyüş parkurları da yer alıyor.

Mimar Sinan imzalı Mağlova Su Kemeri'ne de ev sahipliği yapan Kemerburgaz, İstanbulluları doğayla buluşturuyor. Yazın açık hava konserlerinin düzenlendiği yemyeşil alanlarıyla herkesi eğlendiren parkta her geçen gün yeni mekanlar ve etkinlik alanları açılıyor. İşte bu yeni mekanlardan biri de Üçüncü Mekan ve burası, açıldığı günden beri Kemerburgaz'ın gözdesi konumunda.

Kemerburgaz Kent Ormanı'nda çiçeği burnunda bir mekan olarak karşımıza çıkan Üçüncü Mekan, hem konsepti hem de adıyla adından söz ettiriyor. Peki neden ismi Üçüncü Mekan, bu ne anlama geliyor? Mekanın ismi, Amerikalı sosyolojist Ray Oldenburg ve İngiliz bilim adamı ve Harvard Üniversitesi profesörü Homi K. Bhabha'nın mimari teorilerine göre şekillenmiş.

Bu teoriye göre birincil mekanlar evimiz, ikincil mekanlar iş yerlerimiz, üçüncül mekanlar ise sosyalleştiğimiz, sevdiklerimizle ve arkadaşlarımızla buluştuğumuz yerleri simgeliyor. Üçüncü Mekan da adını buradan alıyor. Sosyalleşme alanı olan Üçüncü Mekan, her anlamda herkesi kucaklıyor.

Üçüncü Mekan’da Neler Var?

Kemerburgaz Kent Ormanı'nın kalbinde yer alan Üçüncü Mekan, içinde pek çok etkinliğin yapıldığı bir meydan. Tasarım atölyeleri, sokak pazarları, spor etkinlikleri, söyleşiler gibi birbirinden faydalı ve eğlenceli etkinliklerin gerçekleştiği bu meydanda, saatlerce sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

Mekanın atölye kısmında ayrıca, mimar Elif Çeçen ve Zeynep Tümertekin'in yönettiği yoga ve workshop gibi etkinlikler de gerçekleşiyor. Konser alanına da sahip olan mekanın yemekleri de çok lezzetli. Şef Kuzey Taran'ın leziz yemeklerinin servis edildiği Üçüncü Mekan, geri dönüşüme de önem veriyor.

Mutfak kısmında artık olarak adlandırılan malzemeleri geri dönüştürüp, bu yöntemle yeni malzemeler üretiliyor ve kullanılıyor.

Aynı şekilde mekanın inşaatında da geri dönüştürülmüş ve geri kazanılmış malzemeler kullanılmış. Meydanın mevcut zemin malzemesi yeniden yapılandırılmış ve burada kullanılan mobilyalar da ya geri dönüştürülmüş ya da geri kazanılmış. Sürdürülebilir yaşamı destekleyen mekan, her anlamda çevreye ve geri dönüşüme önem veriyor.

Üçüncü Mekan Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Üçüncü Mekan, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık. Mekan, hafta içi 10. 00-18. 00 saatlerinde, hafta sonu ise 09. 00-21. 00 saatlerinde ziyaretçi kabul ediyor. Özellikle hem çocuklar hem de yetişkinlere hitap eden birbirinden yararlı ve eğlenceli etkinlik ve aktiviteler, genelde hafta sonları yapılıyor.

Hem orman havası almak, hem de sürdürülebilir yaşamı destekleyen ve doğanın içinde eşsiz bir deneyim sunan Üçüncü Mekan'da kafa dinlemek için Kemerburgaz Kent Ormanı sizleri bekliyor. İstanbul'un gürültüsünden uzaklaşmak ve sakin bir gün geçirmek isterseniz, doğa dostu bu mekanı tercih edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Kemerburgaz Kent Ormanı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?