Kazıklı Köyü
Kazıklı Köyü - Görsel 1
Kazıklı Köyü - Görsel 2
Kazıklı Köyü - Görsel 3
Kazıklı Köyü - Görsel 4
5 Fotoğraf
2.5/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kazıklı Köyü Hakkında

Muğla’nın Milas ilçesinin köylerinden biri olan Kazıklı, yaz turizmi yaklaştığında oldukça hareketleniyor. Milas merkeze 42 km mesafede olan Kazıklı Köyü adını Yörüklerin zamanından alıyor. Yerleşim olmadığı zamanlarda Yörükler dağın yamacında kazıklar kullanarak çadır yaparlarmış. Köy ismini buradan alıyor. Eskiden ticaret limanı olduğu söylenen köy, sessiz, sakin ve yazın deniz turizmi için çok elverişli. Kazıklı Köyü harita üzerinde incelendiğinde Ege Bölgesi’nin en hareketli şehirlerinden Muğla’nın bir mahallesi olarak görünüyor. Köyden denize ulaşımın kolay olması yazlıkçıların bu bölgeyi tercih etmelerinin nedeni oluyor. Nüfusu çok yoğun olmayan Kazıklı Köyü doğal güzellikleri ile biliniyor. Köylüler zeytincilikle uğraşır ve zeytin üretiminden gelir sağlarlar. Kazıklı köyüne gittiğinizde zeytinyağı, zeytinyağlı sabun gibi hediyelikler satın alabilirsiniz. Bu bölgede yazlık evler çok fazla bulunur. Yazın ailecek Ege Bölgesi’nde bir tatil yapmayı planlıyorsanız Kazıklı Köyü’nden ev kiralayabilirsiniz. Yeşillik alanının fazla olması, denize yakınlığı ve manzarası dolayısıyla çocuklu aileler yaz aylarını burada geçirmeyi tercih ediyor. Şehir karmaşasından uzak ve sakin bir yaz tatiline hasret olan kişiler için ideal bir bölge olur. Tekne turu yapanların sık gittikleri Kazıklı Koyu; köy merkezinden arabayla sadece birkaç dakika sürüyor. 

Neden Kazıklı Köyü?

Kazıklı Köyü yorumları incelendiğinde tatilcilerin denizin temizliği ve bölgenin doğasından etkilendiklerini görebilirsiniz. Yaz tatillerinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kazıklı Koyu’na köyün merkezinden çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Tatilinizi bu bölgede geçirmeniz için nedenleri aşağıda sizin için listeledik. 

  • Milas gezilecek yerler ve tarihi mekanlar arasında yer alan, en güzel koylardan biri olan Kazıklı, denizinin berraklığı ve doğal bitki örtüsü ile meşhur. 
  • Muğla merkeze 111 km uzaklıkta yer alıyor. İhtiyaçlarınız için şehir merkezine özel aracınızla veya otobüslerle rahatça ulaşabilirsiniz. 
  • Akbük beldesine 4,4 km mesafede yer aldığından 8 dakika içerisinde Akbük’e ulaşıp buranın olanaklarından yararlanabilirsiniz. 
  • Kendisine bağlı denizi olan Kazıklı Köyü mahallesinden tatil bölgelerine ulaşım çok kolay sağlanıyor. 
  • Kazıklı Köyü’nden denizi rahatlıkla görebilirsiniz. Ancak denizden köyü görmeniz pek mümkün değil. Bir rivayete göre korsanlardan korunmak amacıyla köy böyle bir bölgeye kurulmuştur. 
  • Zeytinyağlı yemekler, keşkek, ekşili köfte gibi köy mutfağının seçkin lezzetlerini tadabilirsiniz. 
  • Kazıklı koyunda sahil kenarında bulunan restoranlarda leziz deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. 
  • Eşsiz doğası ve sakin ortamıyla tatilini dinlenerek geçirmek isteyenler için birebir. 

Çocuklarınızla, eşinizle, arkadaşlarınızla hatta tek başınıza bile burada keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Çektiğiniz Kazıklı Köyü fotoğrafları sosyal medyada çok fazla beğeni alacak. 

Kazıklı Köyü Tatilinde Yapılabilecekler

Yat turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Kazıklı Koyu’na tekne turlarıyla her yıl yüzlerce turist geliyor. Kazıklı Koyu’na geldiğiniz zaman köyde gezmeyi ihmal etmeyin. Navigasyon kullanarak veya yerlilere sorarak Kazıklı Köyü yol tarifi alabilirsiniz. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak istediğiniz zaman Kazıklı’da geçireceğiniz vakit size çok iyi gelecek. Buraya yaptığınız ziyaret esnasında çevredeki turistik yerleri de gezebilirsiniz. Gümüşkesen Anıtı bunlardan biri. Mermerden inşa edilmiş bir mezar olan bu anıt neredeyse 8,5 metre yüksekliğinde tarihi bir yapı. Anıtın MS 2. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Euromos Antik Kenti ise ziyaret edebileceğiniz diğer tarihi yerlerden. Milas merkeze 10 km uzaklıktaki bu antik kente Kazıklı Köyü tatiliniz süresinde gezi düzenleyebilirsiniz. İçerisinde bulunan Zeus Tapınağı en dikkat çekici kalıntılardan biri. Bu antik kente yapacağınız ziyaret aileler ve çiftler için uygun bir gezi olur. Milas’ın güneyinde bulunan Beçin Kayası ise ziyaret edebileceğiniz yerlerden bir diğeri. Piknik alanı olarak kullanılan bu kalenin tepesine çıktığınızda Osmanlı dönemine ait kalıntılarla karşılaşabilirsiniz. Eski ağaçları ve izlemeye doyamayacağınız manzarasıyla tüm gününüzü burada geçirmek isteyebilirsiniz. Geziye çıkamadığınız günlerde ise Kazıklı Koyu’nda bol bol güneşlenip denizin tadını çıkarabilirsiniz. 

Yorum / Değerlendirme

2.5/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
1 değerlendirme
Kazıklı Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
2/5 Ortalama
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
18.08.20
Misafir
Ulaşım sıkıntılı
Ulaşım sıkıntılı yolları sıkıntılı . Köy halkı sıkıntılı benim görüşüm dikkatli olun