Kapalı Çarşı

  • İstanbul / Fatih

Kapalı Çarşı

İstanbul'un Fatih ilçesinde, Tarihi Yarımada'nın en muhteşem yapılarından biri olan Kapalı Çarşı dünyanın en büyük ve en eski çarşısıdır.

Bizans döneminde yapımına başlanan ve iç çekirdeğini oluşturan İç Bedesten'in, Osmanlı döneminden itibaren dışına doğru eklenen yapılarla büyümesiyle çarşı dünya üzerindeki en muazzam yapılardan biri haline gelmiştir. Tarihi kaynaklarda Fatih Sultan Mehmet dönemi çarşının kuruluş dönemi olarak kabul edilir.

Osmanlı döneminde devlet hazinesinin bir kısmı ve zenginlerin servetleri, değerli eşyaları, paraları ve mücevherlerinin saklandığı Kapalı Çarşı'da 22 kapı, 2 bedesten, 16 han, 64 sokak, 3600 dükkan vardır. Kapalı alanı 45 bin metrekare olan çarşıyı her gün ortalama 300 bin kişi ziyaret etmektedir.

Çarşıda kuyumculardan el halılarına, hediyelik eşya dükkanlarından kumaşçılara, değerli taş ve madenden yapılmış eşyalardan deri mamüllerine kadar birçok alanda üretim yapan dükkan bulunur. Ayrıca çarşı içinde ziyaretçilerin dinlenebileceği kafeler ve geleneksel Osmanlı yemeklerini tadabilecekleri restoranlar bulunur.

550 yıllık tarihi ile Kapalı Çarşı İstanbul'un en önemli keşif duraklarından biri olarak ziyaretçilerini bekliyor.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın