Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kambur Köprü

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kambur Köprü Hakkında

Kastamonu Merkez’ de yer alan Kambur Köpü, Nasrullah Camii’ nin yakınında, Karaçomak Deresi üzerinde bulunuyor. Nasrullah Camii ile beraber 1501 yılında yapılan Kambur Köprü, Nasrullah Kadı’ nın hayratı olarak biliniyor. Beş gözlü olan Kambur Köprü, kesme taştan inşa edilmiş.

Uzunluğu 40 metre, genişliği ise 4 metre olan Kambur Köprü’ nün kemer gözlerinin en büyük açıklığı 12 metre, yanlardaki gözlerin açıklığı ise 8, 5 metre. Ancak zamanla cami yönündeki bir gözü ve onun karşısında iki gözü iptal edilmiş. Bugün Kambur Köprü’ nün yalnızca iki gözü açık kalmış durumda.

Yapıldığı tarihten bugüne pek çok kez defa onarım görmüş Kambur Köprü. Şer’ iye Sicillerinden öğrenildiği kadarıyla da ilk kez Dursun Usta tarafından onarılmış. Sonrasında ise 1709 yılında ikinci kez onarılan Kambur Köprü, son olarak 1946 yılında onarım görmüş. Bu tarihte ise köprünün iki başına da merdivenler eklenmiş.

Bir gün yolunuz Kastamonu’ ya düşerse eğer, Kambur Köprü’ yü de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Kambur Köprü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?