Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Kadıköy İskele Meydanı
Kadıköy İskele Meydanı - Görsel 1
Kadıköy İskele Meydanı - Görsel 2
Kadıköy İskele Meydanı - Görsel 3
Kadıköy İskele Meydanı - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kadıköy İskele Meydanı Hakkında

Kadıköy Rıhtım Meydanı olarak da bilinen Kadıköy İskele Meydanı, Haydarpaşa Tren Garı ile İnciburnu Feneri arasında uzanan sahil şeridinde kalan kısmı oluşturuyor. Anadolu Yakası’ nın en popüler miting alanlarından biri olan meydan, İstanbul’ un en dikkat çekici yapılarından biri olan Haldun Taner Sahnesi’ ne de ev sahipliği yapıyor.

1920’ li yıllarda meyve ve sebzelerin depolanıp satıldığı hal binası olarak inşa edilen Haldun Taner Sahnesi, 1980’ li yıllarda halin İçerenköy’ e taşınmasının ardından restore edilerek İstanbul Üniversitesi’ ne tahsis edilmiş.

Günümüzde binanın alt kısmı İstanbul Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, diğer kısmı ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı olarak kullanılıyor. Kadıköy İskele Meydanı’ nda yer alan tarihi binalardan biri de Şehremaneti Binası.

Beşiktaş Vapur İskelesi’ nin tam karşısında konumlanan ve Ermeni Mimar Yervant Terziyan tarafından 1912-1914 yılları arasında inşa edilen bina, 1995’ te tadilat geçirmesinin ardından bir süre Kadıköy Kaymakamlığı, sonrasında ise Belediye Başkanlığı binası olarak kullanılmış.

Belediyenin Söğütlüçeşme’ ye taşınmasından sonra ise Şehremaneti Binası, belediye meclis toplantılarına, etkinlik ve sergilere ev sahipliği yapmış. Kadıköy İskele Meydanı, İstanbul’ un şehir içi ulaşımında da oldukça önemli bir yere sahip. Buradan şehir hatları vapur seferleriyle Eminönü, Beşiktaş, Karaköy, Kabataş ve Adalar’ a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pek çok otobüs hattı ve Kadıköy-Kartal Metrosu ile Anadolu Yakası’ nın pek çok farklı noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Kadıköy İskele Meydanı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?