Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

İstanbul Üniversitesi

+ 7 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

İstanbul Üniversitesi Hakkında

İstanbul Üniversitesi; İstanbul ili, Fatih ilçesinde bulunan ve 18 Kasım 1933 yılında Türkiye’ nin ilk ve tek üniversitesi olarak öğretim hayatına başlayan bir devlet üniversitesidir. İlk olarak 1453 yılında faaliyete geçen İstanbul Üniversitesi kurucuları arasında Fatih Sultan Mehmet, Mehmet V, Abdülaziz, Mustafa Kemal Atatürk ve Sultan Abdülmecid yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğu’ ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olan Darülfünun’ un devamıdır. Ana yerleşkesi Fatih ilçesinde bulunan İstanbul Üniversitesi; 2006 yılından beri dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer alırken, aynı zamanda Avrupa’ da kurulan ilk 10 üniversiteden biri olma özelliğini de bulundurmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’ nin ilk kütüphanesini bünyesinde bulunan İstanbul Üniversitesi, oldukça zengin bir kütüphaneye sahiptir. Kütüphane sadece üniversite öğrencilerine değil, halka ve yurtdışından gelen araştırmacılara da hizmet vermektedir. İstanbul Üniversitesi; 9 farklı kampüs (Beyazıt, Vezneciler, Vefa, Süleymaniye, Laleli, Horhor, Avcılar, Çapa, Kadıköy) ile eğitim sağlamaktadır.

İstanbul Üniversitesi 16 fakülte, 12 enstitü, 2 meslek yüksekokulu, 2 yüksekokul, Enformatik Bölümü ve Güzel Sanatlar Bölümü ile eğitim hayatını sürdürmektedir. 3. 697 Akademik Personel Sayısı ile eğitim veren İstanbul Üniversitesi’ nin öğrenci sayısı yaklaşık olarak 75. 000 üzerindedir.

Şehir merkezinde bulunan ve İstanbul Yeni Havalimanı’ na 45 km mesafede bulunan İstanbul Üniversitesi’ ne, özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Yorum / Değerlendirme

İstanbul Üniversitesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?