İsa Bey Camii

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

İsa Bey Camii Hakkında

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan İsa Bey Camii, Artemis Tapınağı ile Saint Jean Kilisesi arasında bulunuyor. 1375 yılında Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılan cami, Mimar Şamlı Ali’nin eserlerinden biri. Türk mimarlık tarihinin Anadolu Beylikleri dönemine ait olan en eski ve gösterişli eserlerden biri olan İsa Bey Camii, 19. yüzyılda kervansaray olarak da kullanılmış. İsa Bey Camii, simetrik olmayan bir plana inşa edilmiş. Yamaçta konumlandırılan iki giriş kapısı batı ve doğu tarafında yer alıyor. Caminin batı kapısı, yazılar ve geometrik şekillerle süslü. Batı yönündeki duvarların mermerle kaplı olduğu İsa Bey Camii’nin diğer cepheleri ise kesme taştan yapılmış. Caminin cephesine baktığımızda, pencere kenarlarının ve her iki kubbesinin kasnağının Selçuklu çinileri ile süslü olduğunu görebiliyoruz. Doğu ve batı kapısının üstünde yükselen iki minareden biri tamamen, diğerinin de şerefeden yukarısı 16. yüzyılın ortalarında gerçekleşen depremlerle yıkılmış. Aynı depremler, caminin çatılarına da büyük ölçüde zarar vermiş. 1975’de dönemin Selçuk Müftüsü Abdullah Arılık tarafından gerçekleştirilen iyileştirme çalışmaları ile İsa Bey Camii’nin çatısı ve duvarları onarılarak yeniden ibadete açılmış. Olur da bir gün yolunuz Selçuk’a düşerse eğer, İsa Bey Camii’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
İsa Bey Camii
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
25.09.2017
Serkan Tuna
Zarif eser
Kesinlikle; Selçuk’ta gezip görülmesi gereken, Türk-İslam mimarisinin nadide, zarif eserlerinden biri. Herkese tavsiye olunur.
5/5 Mükemmel
14.06.2017
Burak Arabacı
Gidip görülmesi gereken bir yer
Çok güzel bir cami, zaten hemen yanında kale var, klasik yapıda dar uzun bir mimari var, yani ön saf çok uzun ama arkaya doğru çok saf yok, özellikle caminin bahçesinde olduğu gibi tarihi taşlar var. Bahçesi de çok güzel, gidip görülmesi gereken bir yer. O kadar arabayla dağa tırmanıp Meryem Ana Kilisesi’ne gittik, küçücük bir kiliseymiş, manevi önemi varmış, İsa Bey Camii ise o kiliseden kat kat güzeldir.
5/5 Mükemmel
14.06.2017
Burak Arabacı
Gidip görülmesi gereken bir yer
Çok güzel bir cami, zaten hemen yanında kale var, klasik yapıda dar uzun bir mimari var, yani ön saf çok uzun ama arkaya doğru çok saf yok, özellikle caminin bahçesinde [mekan=efes-antik-kenti]Efes Antik Kenti[/mekan]’nde olduğu gibi tarihi taşlar var. Bahçesi de çok güzel, gidip görülmesi gereken bir yer. O kadar arabayla dağa tırmanıp Meryem Ana Kilisesi’ne gittik, küçücük bir kiliseymiş, manevi önemi varmış, İsa Bey Camii ise o kiliseden kat kat güzeldir.