Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

İsa Bey Camii

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

İsa Bey Camii Hakkında

İzmir’ in Selçuk ilçesinde yer alan İsa Bey Camii, Artemis Tapınağı ile Saint Jean Kilisesi arasında bulunuyor. 1375 yılında Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılan cami, Mimar Şamlı Ali’ nin eserlerinden biri. Türk mimarlık tarihinin Anadolu Beylikleri dönemine ait olan en eski ve gösterişli eserlerden biri olan İsa Bey Camii, 19.

yüzyılda kervansaray olarak da kullanılmış. İsa Bey Camii, simetrik olmayan bir plana inşa edilmiş. Yamaçta konumlandırılan iki giriş kapısı batı ve doğu tarafında yer alıyor. Caminin batı kapısı, yazılar ve geometrik şekillerle süslü. Batı yönündeki duvarların mermerle kaplı olduğu İsa Bey Camii’ nin diğer cepheleri ise kesme taştan yapılmış.

Caminin cephesine baktığımızda, pencere kenarlarının ve her iki kubbesinin kasnağının Selçuklu çinileri ile süslü olduğunu görebiliyoruz. Doğu ve batı kapısının üstünde yükselen iki minareden biri tamamen, diğerinin de şerefeden yukarısı 16. yüzyılın ortalarında gerçekleşen depremlerle yıkılmış. Aynı depremler, caminin çatılarına da büyük ölçüde zarar vermiş.

1975’ de dönemin Selçuk Müftüsü Abdullah Arılık tarafından gerçekleştirilen iyileştirme çalışmaları ile İsa Bey Camii’ nin çatısı ve duvarları onarılarak yeniden ibadete açılmış. Olur da bir gün yolunuz Selçuk’ a düşerse eğer, İsa Bey Camii’ ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

İsa Bey Camii
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?