Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Hakkari Gezi Rehberi

+ 1 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Hakkari Gezi Rehberi

Tarihin konuştuğu kent Hakkari , köklü geçmişi, zengin doğası, sıcacık atmosferi ve serin sularıyla tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başarıyor. Sizler de Hakkari'nin büyüleyici dünyasını ziyaret etmek istiyorsanız, Hakkari tatilinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ayrıntıları aktarmaya çalıştığımız Hakkari gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkari Hakkında

İnsanın ruhunu saran mistizmi, gizemi ve samimiyeti ile merak uyandıran Hakkari hangi bölgede diye soracak olursanız Türkiye'nin güneydoğu ucunda, ünlü Zap Vadisi'nin verimli topraklarında yer alıyor. Bir yandan Anadolu, Mezopotamya, Irak ve İran'ı, öte yandan Türkiye'nin doğu ve güney ucunu birleştiren kent, dünyanın önemli merkezi noktaları arasında yer alıyor.

Önemli coğrafi konumu ve doğal zenginlikleri ile Hakkari tarihi , pek çok kişinin dikkatini çekiyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış topraklarında tam bir kültür şöleni sunuyor. Doğusunda İran, güneyinde Irak, kuzeyinde Van, batısında Şırnak ile komşuluk eden kentin Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova isminde üç ilçesi bulunuyor.

Eşsiz mimari yapısı ile destansı bir güzellik oluşturan Hakkari ve birbirine tarihi geçitlerle bağlanan ilçelerinin her birinde ayrı bir dünya ile karşılaşabilirsiniz. Olağanüstü görselleri ile Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alan kent; Sümbül, Günbaşı, Karadağ, Altın ve Sal dağlarının tam ortasında koruduğu büyüleyici atmosferi ile ruhunuzu kuşatıyor. Türkiye 47.

'si olmasını sağlayan 2. 237 km²'lik yüzölçümünün büyük bölümü bozkır ve dağlardan oluşan kentin önemli geçim kaynaklarını ticaret ve turizm ile tarım ve hayvancılık oluşturuyor. Doğu ile batının önemli bağlantı noktalarından olduğu için asırlar boyu tüccarların ilgisini çeken Hakkari'de ticari faaliyet halen tüm hızıyla devam ediyor.

Kent merkezi ve ilçelerinde devam eden ticari faaliyetlerin yanı sıra otlaklar ve dağlarda devam eden tarım ve hayvancılık faaliyetleri ise daha çok köylü halkın ana geçim kaynağını oluşturuyor. Hakkari harita konumu açısından stratejik önemi kadar köklü geçmişi ve doğal güzellikleri ile de öne çıkıyor.

Hakkari'de bir diğer aktiviteyi ise turizm faaliyetleri oluşturuyor. Dünyada başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz ters laleleri ile ünlü olan Hakkari; dağları, vadileri, şelaleleri, nehirleri, buzul gölleri ve rengarenk yaylaları ile görülmeye değer kentler arasında yer alıyor.

Yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan kentin başlıca turizm aktivitelerini tarih ve din turizmi, kayak, termal, rafting ve doğa sporları ile yayla turizmi oluşturuyor.

Hakkari Harita ve Yol Tarifi

Kültürel zenginliği, olağanüstü doğası ve çoklu turizm olanakları ile ilgi gören Hakkari'ye nasıl gidilir diye soracak olursanız hava yolu veya kara yolunu tercih ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Doğu'nun bahar ve yaz aylarında canlanan rengarenk doğasının seyrine olanak sağlayan otobüs yolculuğu, kış aylarında yerini çok daha kolay bir alternatif olan hava yolculuğuna bırakıyor. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bulunan Selahattin Eyyubi Havaalanı'na İstanbul ve Ankara'dan her gün, diğer şehirlerden haftanın belirli günlerinde kalkan uçak seferleri ile kolaylıkla erişebilirsiniz.

İstanbul'dan yaklaşık 2 saat, Ankara'dan 1, 5 saatte ulaşabileceğiniz Hakkari'den kent merkezine sıklıkla kalkan minibüslerle erişebilmek için de yaklaşık 1 saat yol kat etmeniz gerekiyor. Otobüs seferleri ile direk ulaşımın henüz sağlanmadığı kente Van üzerinden aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tüm şehirlerden, günübirlik olarak kalkan otobüs seferleri ile Van'a eriştikten sonra Hakkari'ye ulaşmak için kat edeceğiniz yol ise yaklaşık 3 saat sürüyor. Tabii dilerseniz akıllı cihazınızdan Hakkari yol tarifi bilgilerine erişerek özel aracınızla direkt ulaşım sağlayabilirsiniz.

Solunuzda coşkulu Zap Nehri ve sağınızda göklere yükselen dağ manzaralarının sizlere eşlik edeceği kara yolculuğunuzda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınızdan eminiz.

Hakkari Hava Durumu ve İklimi

Zap Vadisi'nin parlayan incisi Hakkari hava durumu açısındanşiddetli karasal iklimin etkisi altında kalıyor. Genel anlamda yaz aylarının sıcak ve kurak, kış aylarının ise soğuk ve kar yağışlı geçtiği kentte gündüz ve gece, yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkları bir hayli fazla oluyor.

Coğrafi mesafelerin fazlalığı, değişkenliği ve yükselti farklılıklardan ötürü yer yer oluşan hava değişimleri ise kentin her bir bölgesinde farklı iklim koşulları ile karşılaşmanızı sağlıyor. Genel anlamda sert karasal iklimin hakim olduğu kentte, yüksek dağlarla çevrili kent merkezinin daha korunaklı koşullarda kendi iklimsel özelliklerini taşıdığı görülüyor.

Birbirine uzak mesafede yer alan, özel geçitlerle birbirine bağlanan ilçelerde oluşan farklı iklimsel değişiklikler göze çarpıyor. Yükseklere çıktıkça kar, rüzgar ve soğukluk seviyelerinde artış gözlemlenirken esasında bu durumun hem yaz hem kış turizm aktiviteler ve faaliyetiniz için avantaj oluşturduğunu söylemek gerekiyor.

Yılın neredeyse yedi ayının kar yağışlı geçtiği kentte erken gelip uzun süren kış ayları, yaz aylarının kısa süreli olmasını sağlıyor. Kasım ile mart ayları arası kayak, nisan ve mayıs ayları rafting yapabileceğinin Hakkari'ye yayla turizmi için mayıs ila eylül ayları arasını tercih edebilirsiniz.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Hakkari Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hakkari'nin Neyi Meşhur?

Özel coğrafi konum, engin tarihinden yadigar miraslar, bölge halkının yitirmediği el becerileri ve sürekli artan rağbetin sahibi olan Hakkari neyi meşhur sorusuna verdiği cevaplarla hayranlık uyandırıyor. Yerleşik adetleri olan sınır ticareti, sosyal komşuluk ilişkileri ile doğal yollarla yapılan tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin meşhur ürünlerine olan katkısı ise gözlerden kaçmıyor. Hakkari denince akla ilk olarak gelen deri dokumacılığı ve el dokuması ürünler, tarihinde olduğu gibi bugün de bölge halkının en büyük geçim kaynaklarından birini oluşturuyor. Hayvanlardan elde edilen yünlerden tasarlanan çoraplar ile dünyaya nam salan halıları olan canbezar, gülhezar, luleper ve kesneger, özellikle yabancı turistlerin en çok rağbet ettiği ürünleri oluşturuyor. Hakkari'nin dokuma ürünleri kadar rağbet gören bir diğer ürünlerini ise zengin sofralarının vazgeçilmez lezzetleri olan kurutma ürünler oluşturuyor. Tatil dönüşünde evinize de kolaylıkla getirebileceğiniz Hakkari kurutma lezzetleri, dağda otlayan hayvanlardan ve doğal otlardan oluşturuluyor. Kuru otların yanı sıra etin, peynirin, yoğurdun ve hatta kaymağın dahi kurusunu yapan Hakkari'de karşılaşacağınız en ünlü lezzetleri şehirdeki restoranlar ve mekanlarda bulabilirsiniz. Hakkari otlu peyniri ise oldukça yaygın olarak tüketiliyor.

Hakkari'de Alışveriş Nerede Yapılır?

Tarihin ve doğal güzelliklerin tam ortasında yapacağınız tatil sırasında kendiniz ve sevdikleriniz için değerli eşyalar satın almak isteyebilirsiniz. Bunun için Hakkari'de pek çok seçenek bulabilirsiniz. Bölgedeki gelenekselliği korumaya devam eden dükkanlardan şehrin meşhur dokuma halılarını alabilirsiniz. Cumhuriyet Caddesi'nde adımlarken karşınıza çıkan dükkanları değerlendirebilirsiniz. Çömelerk Caddesi ve Bulvar Caddesi de alışveriş yapabileceğiniz dükkanlara sahip seçeneklerden biri.

Hakkari'ye Ne Zaman Gidilir?

Hakkari hem yaz hem kış turizmi açısından Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Kasım ile mart ayları arasında kente gelmeyi düşünüyorsanız kar kalınlığının iki metreyi aştığı Merga Kayak Merkezi'nde kayak ve snowboard keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Tarih ve din turizmi amaçlı ziyaretlerinizde serinlik ve sakinlik arıyorsanız Hakkari hava koşullarının serin ve yağmurlu olduğu nisan ve mayıs aylarını tercih edebilirsiniz. Haziran ile eylül aylarını kapsayan sıcak iklim koşullarını ise rengarenk görsellerin ve serin suların keyfine varacağınız yayla turizmi için tercih edebilirsiniz.

Hakkari'de Nerede Kalınır?

Misafirperver kentler arasında yer alan Hakkari nerede kalmak isterseniz isteyin her türlü yaş grubu, bütçe aralığı ve zevke hitap eden konaklama alternatifleri sunuyor. Genel anlamda çocuklu aileler için de uygun olan Hakkari konaklama tesisleri arasında lüks uygun Hakkari otelleri ve tesislerden bütçe dostu tesislere kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz. Kentin merkezinde, ilçelerinde ve yaylalarında tüm yıl aralıksız olarak hizmet sunan oteller arasından bütçeniz, tatil amacınız, ziyaret mevsiminiz ve erişmek istediğiniz olanaklar dahilinde en ideal seçimi yapabilirsiniz.

Hakkari'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Büyülü kent Hakkari haritası açısından farklı medeniyetlerin kavuşma noktası olan Zap Suyu etrafında şekilleniyor. Ait olduğu coğrafyanın köklü tarihi ve doğal güzellikleri ise kentin dört bir yanını kuşatıyor. Meydan Medresesi, Peribacaları, Kayme Sarayı, Kırmızı Kümbetler ve Şemdinli Köprüsü gezilecek yerler listesindeki yerini alıyor. Kent merkezi, ilçeleri, dağları ve yaylalarında mutlaka görmeniz gereken noktalardan. Seyithan Gölü, Cennet Cehennem Vadisi, Çilo Dağı, Ava Ore Şelalesi ve Mergan Vadisi ise güzel kent Hakkari'nin eşsiz yaylalarında sizleri bekleyen güzelliklerin sadece bir kısmını oluşturuyor.

Hakkari Alt Bölgeleri

Yüksekova Otelleri
Daha fazla gör