Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi, Melikgazi

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi

  • Kayseri / Kayseri Merkez / Melikgazi

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Kayseri-Melikgazi'de bulunan Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi, şehrin turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekanlarından biridir. Konak, tarihi bir değer taşır. 1417-1419 yılları arasında inşa edilmiştir ve haremlik-selamlık olarak iki bölümden oluşur.

Güpgüpoğlu Konağı sonraki dönemlerde yeni eklemelerle genişletilmiştir ve 1995 yılında etnografya müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Güpgüpoğlu Etnografya Müzesi'nin haremlik bölümde; sofa, haremlik odası, gelin odası, günlük yaşamın geçtiği oda, misafir odası ve gelin-damat odası bulunmaktadır. Müzenin alt katı sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Üst katındaki odalarda ise; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait olan çiniler, cam eserler, ahşap ve madeni eserler ziyaretçilerle buluşmaktadır. Aynı zamanda İslam dönemlerinden günümüze kadar gelen sikkeler, bakır ev eşyaları, halılar, kilimler ve el yazmaları sergilenmektedir. Konak Melikgazi ilçesindeki Cumhuriyet Mahallesi, Tennuri Sokak'ta bulunuyor.

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi, Kayseri gezinize dahil edeceğiniz yerlerin ilk sıralarında olmalı. Hunat Hatun Medresesi, Döner Kümbet, Soğanlı Harabeleri, Kültepe Örenyeri sayfalarımızı tıklayarak şehrin gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi
10

-

adres yazın adres.