Toplantı ve Organizasyon (2)
Poi (4)

Gümüşlü Cami

+ 6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Gümüşlü Cami Hakkında

1326 yılında Taceddin Mahmut Çelebi yaptırılan Gümüşlü Cami, Amasya’da yer almaktadır. Amasya’daki ilk Osmanlı dönemi eseri olması nedeniyle önem taşıyan cami, ahşap çatılıdır. 1419 yılında meydana gelen bir depremde yıkılan cami, 1491 yılında yeniden inşa edilmiştir. Bundan sonraki dönemlerde cami yangın, deprem ve çeşitli tahribatlara uğraması nedeniyle sık sık restorasyona uğramıştır. Caminin ismi ise Gümüşlüzade İbrahim Bey’in onarımından sonra Gümüşlü Cami olarak anılmaya başlanmıştır. Kare bir plana sahip olan cami, kesme taştan inşa edilmiştir. Günümüzde ibadete açık olan Gümüşlü Cami’nin 1903 yılında kuzey cephesine eklene cemaat yeri ise ahşap direkler üzerinde ve üçgen bir çatı ile örtülmüştür. Yapının iç mimarisinde yer alan kalemişi bezemeler oldukça dikkat çekmektedir. Şehir merkezinde yer alan yapı bugün hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Amasya ziyaretinizde mutlaka yer vermeniz gereken caminin yanı sıra Aynalı Mağara ve Kral Kaya Mezarları’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Gümüşlü Cami
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
17.03.2016
hilal
Tarihin güzelliklerini yansıtıyor
Çok mükemmel bir cami. Amasya’daki tüm camiler tıpkı İstanbul’daki camiler gibi tarihin güzelliklerini yansıtıyorlar. Amasya’yı çok beğendim, tarih kokuyor.
5/5 Mükemmel
17.03.2016
hilal
Tarihin güzelliklerini yansıtıyor
Çok mükemmel bir cami... `Amasya`’daki tüm camiler tıpkı `İstanbul`’daki camiler gibi tarihin güzelliklerini yansıtıyorlar... Amasya’yı çok beğendim, tarih kokuyor...