Gelüşke Hanı
Gelüşke Hanı - Görsel 1
Gelüşke Hanı - Görsel 2
Gelüşke Hanı - Görsel 3
Gelüşke Hanı - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Gelüşke Hanı Hakkında

Tarihi dokusu, işlemeli taşları ile geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkmak gibi Gelüşke Hanı’ nı arşınlamak. Mardin’ in her köşesi bambaşka bir havayla bürülü zaten. Gelüşke Hanı da bu yönüyle Mardin’ in farklı havasına yakışan tarihi bir yapı.

1903 yılında Süryani bir vatandaş olan Musa Samas tarafından inşa edilen Tarihi Gelüşke Hanı, o zamanlar ticaret ve konaklama merkezi olarak kullanılıyormuş. 1950 – 70 yılları arasında ise köylü pazarı olarak kullanılmaya başlanmış. 1980 yılında da şehrin yerleşimi değişmiş ve Gelüşke Hanı da eski canlılığını yitirmiş birden.

Bu nedenle de ahır ve mezbaha olarak kullanılmış uzun bir süre. Ancak Girişimci Veli Güneş’ in içi bu duruma el vermemiş ve Tarihi Gelüşke Hanı’ nı restore ettirerek, şimdiki halini almasını sağlamış.

Bugün Tarihi Gelüşke Hanı, yöresel yemeklerin sunulduğu pek çok restorana, köy dinlenme odalarına, Şadırvan bahçesine ve kafelere ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı turistlerin bir hayli ilgisini çeken Tarihi Gelüşke Hanı’ nı, ilk fırsatta gerçekleştireceğiniz Mardin gezinizde mutlaka ama mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Gelüşke Hanı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?