Midyat bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Midyat Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Midyat Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Midyat Tarihi Mekanlar

Milattan Önce'ye dayanan tarihi ile, görkemli bir geçmişe, korunmuş bir mimariye sahip olan Midyat'ın ismi de Matiate kelimesinden gelmektedir. Süryanice kökenli bir kelime olup, köyüm, vatanım anlamı taşımaktadır.

Mardin Midyat'ın ilk yerlileri mağarada yaşayan Hıristiyan halktan oluşuyordu. Tarih boyunca birçok kez talan edilen kentte yaşayan halk çok eziyet çekmiştir. Son olarak 1. Dünya Savaşı'nda kasabanın üçte ikisi yaşamını yitirmiştir.

1930'lu yıllardan sonra kasaba yeniden canlanmış, kiliseler, evler ve bazı mekanlar onarılmıştır. Midyat'ta gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. İpek Yolu güzergahında bulunan Midyat'ta 5 adet han ve kervansaray bulunmaktadır.

Eskimeyen uygarlıkların izlerini barındıran Midyat'ta özellikle görülmesi gereken şehrin genel görüntüsü ve taş işçiliği ile yapılmış Midyat evleridir. Dünyanın en eski manastırı olan Mor Gabriel Manastırı burada bulunmakta olup, aktif durumdadır.

1925 yılında yapılan Cevat Paşa Cami, Midyat'a özgü kesme taştan ve oldukça kalın duvarlı, kare planlı bir yapıdır.

Birbirinden özel tarihi eserlerin bulunduğu Midyat Kent Müzesi ise tüm kültür öğelerini bir arada görmek bakımından önem arz etmektedir. İki katlı olan bu müzenin daha önceleri han olarak kullanıldığı bilinmektedir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın