Feshane

  • İstanbul / Eyüp

Feshane

Feshane, İstanbul'un tarihi yapılarından biri olan Feshane, Avrupa Yakasında yer alan tarihi ilçelerden biri olan Eyüp ilçesinde bulunmaktadır. Haliç'e kıyısı olan Feshane buraya ayrıca renk katıp güzelleştiren yapıtlardan biridir.

1826 yılında ll. Mahmut tarafından yapılan Feshane binasının asıl işlevi, yeniçeri ordusunun üniformalarının dikilmesini sağlayan bir dikimhane amacıyla yapılmıştır. Günümüzde ise bu tarihi yapı halen kullanılmakta olup dönem dönem uluslararası fuar, kongre kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.

Dünyanın değişip yenilendiği bir zaman olan 19. yüzyıl Osmanlı'da da yeniliklerin gözlemlendiği bir dönemdir. Feshane'nin inşası da bu döneme denk gelir. 19. yüzyıl ortalarına doğru Osmanlı ordusu padişahın da isteğiyle u değişime uyar. Öncelikle ordunun üniformalarında değişikliğe gidilmiştir ve yeni üniformaların karşılanması için II. Mahmut tarafından Feshane Dokuma Fabrikası kurmuştur.

Feshane Dokuma Fabrikası, 1893 yılında üretilen ve dokunan yünlü kumaşlar ve feslerle Chicago kentindeki uluslararası bir fuara katılmışlardır. Dokudukları kumaşlar o kadar kalitelidir ki bu fuardan bir de ödül alarak yurda dönmüşlerdir. Ancak daha sonraki yıllarda Osmanlı ordusunun üniformaları Avusturya'dan alınmaya başlanmış. Böyle olunca da Feshane Dokuma Fabrikası tamamen fes üretilmeye başlanmış ve adı "Feshane-i Amire" olarak değişmiştir. Günümüzde kullanılan ‘Feshane' adı da buradan gelmektedir.

1992 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve özel bir kuruluşun aracılığıyla, bu tarihi bina, çağdaş el sanatları müzesine dönüştürülmüştür. Sonraki yıllarda ise Haliç tarafındaki suların yükselmesiyle binanın içine kadar suların girmesi üzerine bina kullanılamaz duruma gelmiştir.

1998 yılında binanın restorasyon çalışmaları tekrar başlamış ve bina nihayet yok olmaktan kurtarılabilmiştir.

Özellikle ramazan ayındaki eğlencelerin düzenlendiği Feshane'de iftar öncesi ve sonrasında ilgi çekici etkinlikler yapılmaktadır. Burada bulunan Feshane Çocuk Eğlence Parkı'da küçüklerin en çok vakit geçirdiği yerler arasındadır. Feshane etkinliklerini takip ederek siz de eğlenceli vakitler yaşayabilirsiniz.

Feshane'de keyifli vakitlerden sonra Eyüp'teki Eyüp Sultan Cami'ni, Eyüp Sultan Türbesi'ni, Cafer Paşa Medresesi'ni de gezi listenize ekleyebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın