Emine Göğüş Mutfak Müzesi

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Hakkında

Türkiye’de mutfak kültürünü anlatan ilk müze konumundaki Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep’in yöresel yemeklerini gelecek nesillere de aktarılması adına açılmıştır. Müzenin bulunduğu bina 1905 yılında yapılmış olup; Şahinbey ilçesinde bulunmaktadır. O dönemde Kathüaczade Göğüş İbrahim Efendi Konağı olarak bilinen yapı, 2005 yılında belediyeye tahsis edilmiş olur 2007 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Şimdiki ismiyle Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde Gaziantep mutfak kültürü anlatılmaktadır. Yuvalama yemeğinin yapılması, kış aylarında tandır başında sucuk, ceviz yenmesi anlatılmıştır ve bunun yanı sıra müzede Gaziantep’in sofra düzeni de yansıtılmıştır. Gaziantep tatilinizde Emine Göğüş Mutfak Müzesi gezi duraklarınızdan biri olabilir. Bu arada müze Gaziantep Kalesi’nin güneyinde kalmaktadır. Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra Zincirli Bedesten’i, Ömer Ersoy Kültür Merkezi\’ni ve Bakırcılar Çarşısı’nı gezmeyi de sakın unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Emine Göğüş Mutfak Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
10.04.2014
Misafir
Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Mutfak müzesini ilk duyduğumda çekici gelmemişti. Ne olabilir ki diye düşünmüştüm açıkçası. Ancak Emine Göğüş Mutfak Müzesi tüm görüşümü değiştirdi. Bir yörenin kültürüne dair çok güzel izler taşıyor. Yemek ve sofra kültürü, kullanılan malzemeler, tabaklar, tencereler derken kendinizi `Gaziantep`'in gerçekten içinde hissediyorsunuz. Üstelik müze duvarlarında Gaziantep'in meşhur mutfağına ait birçok güzel bilgi de mevcut. Tabi, bir de Antep'in lezzetlerini tadınca bu müzenin aslında ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.
5/5 Mükemmel
09.04.2014
Misafir
Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Emek, ilgi verilmiş çok güzel bir müze. Dolaşırken büyük bir zevk aldım. `Gaziantep` programınıza mutlaka dahil edin.
5/5 Mükemmel
10.12.2012
Misafir
Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi daha önce `Beypazarı`\'nda ziyaret ettiğim ~Beypazarı Yaşayan Müze~\'yi anımsattı bana. Öyle ki; siz içeride dolaşırken sanki gerçekten içeride akıp giden bir hayat var gibi. Göğüş Ailesi\'nin bağışları ve ilgisi ile yapılan bu müzeye, sonradan bir çok aile de mutfak eşyalarından bağışta bulunmuş. İçeride `Gaziantep`\'in yemek ve mutfak kültürünü anlatan, odalarından mutfağına son derece özenle döşenmiş ve hazırlanmış bir anılar yumağına şahit olacaksınız. Memleketine her dem sahip çıkan, Kurtuluş Savaşı\'nda da oldukça etkin roller üstlenen ve ülkemize bu değerli eseri kazandıran Göğüş Ailesi\'ne saygılarımla.