Zincirli Bedesten

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Zincirli Bedesten Hakkında

Halk arasında Kara Basamaklı Bedesten olarak adlandırılan Zincirli Bedesten, XVIII. Yüzyıl eseri olup Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Gaziantep Kunduracılar Çarşısı’nda bulunan bedestende 80 dükkan bulunmaktadır. İki katlıdır ve kitabesinde, yapıldığı dönemlerde yaşayan Kusuri’nin dört dizelik bir şiiri vardır. Gaziantep’e gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Zincirli Bedesten’i siz de tatilinize dahil edebilirsiniz. Yapıldığı dönemlerden bu yana ayakta kalmayı başaran bedesten, 1957 yılında bir yangın geçirerek Adliye olarak kullanılan bölümü yok olmuştur. Sonrasında onarılmış olsa da günümüzde kalan bölümü et ve sebze hali olarak kullanılmaktadır. Kapalı bir çarşı özelliği taşıyan Zincirli Bedesteni gezdikten sonra; Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi\’ni, Tarihi Millet Hanı\’nı, Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi\’ni, Zeugma Mozaik Müzesi’ni, Bayazhan Kent Müzesi’ni ve Mitras Tapınağı’nı ziyaret etmenizi öneririz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Zincirli Bedesten
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
10.04.2014
Misafir
Zincirli Bedesten
[mekan=imam-cagdas]İmam Çağdaş[/mekan]'ın hemen karşısında girişi bulunan Zincirli Bedesten, hediyelik eşyaları, takı tokaları, `Gaziantep`'e özgü kutnu kumaşını bulabileceğiniz yer. Gezdiğiniz tarihi noktaların hemen hemen sonunda yer alıyor. Çok tarihi bir atmosfer hissetmedim açıkçası, yani bir ~Bakırcılar Çarşısı~ değil, ancak gidildiğinde mutlaka görülmeli.
5/5 Mükemmel
09.04.2014
Misafir
Zincirli Bedesten
Dolaşırken çok keyif aldım. Çeşit çeşit takıların, hediyelik eşyaların içinde kayboldum adeta. :) Epey turist çeken, tarih kokan bir çarşı.
5/5 Mükemmel
10.12.2012
Misafir
Zincirli Bedesten
Zincirli Bedesten, Gaziantep Kapalı Çarşı\'ya oranla çok da büyük olmasa da dolaşmaktan çok keyif alacağınız bir çarşı. Esnaf, son derece samimi ve misafirperver. Yanınızda bir fotoğraf makinesi varsa bu küçücük yerde yüzlerce kare yakalayabilirsiniz. Baharatçılardan, tespihçilere rengarenk birçok dükkan var. Tamamen el işi olarak işlenmiş bakırlar bir yerden sonra aşina gelmeye başlıyor ancak yine el ile işlenmiş tavlaların olduğu bir dükkan beni mest etti. Sahibi ile de bizzat tanıştım. Bir aile işletmesi ve baba ve oğulları tüm eserleri kendileri işliyorlarmış. Bedesten, ~Bakırcılar Çarşısı~, [mekan=tarihi-tahmis-kahvesi]Tarihi Tahmis Kahvesi[/mekan], ~Gaziantep Kalesi~, [mekan=imam-cagdas]İmam Çağdaş[/mekan], ~Emine Göğüş Mutfak Müzesi~ gibi muhakkak görülmesi gereken yerlere son derece yakın.