Divlit Yanardağı
Divlit Yanardağı - Görsel 1
Divlit Yanardağı - Görsel 2
Divlit Yanardağı - Görsel 3
Divlit Yanardağı - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Divlit Yanardağı Hakkında

750 metre yüksekliğinde olan Divlit Yanardağı, bir Kula volkanizması. Ege Bölgesi’ nin doğudan batıya uzanan en büyük tektonik çukurlarından biri olan Gediz Oluğu’ nun üzerinde yer alıyor Divlit Yanardağı.

Geçmişte meydana gelen volkanik faaliyetler, tektonik hareketler, akarsu ve atmosfer olayları, Divlit Yanardağı’ nın sahip olduğu ilginç yeryüzü biçimlerinin oluşmasındaki en büyük etkenler. Bu yeryüzü oluşumlarının en ilginçlerine ise Kaplan ve Sandal köylerinde rastlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Kula’ nın kuzeyinde pek çok volkan konileri, eski volkan yapıları, lav platoları, lav akıntıları, korniş, volkanik ve göl tortulları üzerinde kargıbayır ve peribacalarını da görebilirsiniz. Salihli

den Demirci’ ye doğru yaklaşık 25 km gittikten sonra, karşınıza çıkacak olan Demirköprü Baraj Gölü’ nün kıyısında biri büyük, diğeri küçük iki volkan konisi bulunuyor. Büyük koniye yöre halkı ‘Çakallar Tepesi’ veya ‘Divlittepe’ demişler.

Büyük koninin 1 km ilerisindeki ‘Küçük Divlit’ ise, baraj gölünün mavi sularıyla muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Yolunuz Kula’ ya düştüğü zaman, Divlit Yanardağı’ nın yamacında bulunan ve terk edilmiş bir köy olan Çakallar Köyü’ nü ziyaret edebilirsiniz. Bu köyün bulunduğu tepe de, Kula volkanizmasının en genç oluşumu olma özelliği taşıyor.

Hatta bölgede yer alan ve günümüzden 10-12 bin yıl önce yaşamış inanların ayak izlerini de görebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Divlit Yanardağı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör