Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Çanakkale Merkez Gezilecek Yerler

Arkeoloji Müzesi: 1960 yılında ziyarete açılan müze Atatürk Caddesi üzerinde hizmet vermektedir. Müzede, Çanakkale Bölgesi'nde prehistorik çağlardan günümüze dek yaşamış olan toplumların kültür ve sanat eserlerini görmek mümkündür.

Kent Müzesi ve Arşivi: Kentin ortak tarihine, kültürüne ve değerlerine ilişkin bilgi, belge, fotoğraf ile eserlerin toplandığı ve sergilendiği müzedir. 2009 yılında hizmete açılmıştır. Müze girişinde yer alan Kent Dükkanı'nda sergilenen eserlerin örneklerinin satın alınması mümkündür.

Deniz Müzesi: 1915 Deniz ve Kara Savaşları'nın anlatıldığı ve bilgilendirme yapıldığı müze 1. sınıf askeri müze kategorisindedir. Çanakkale Deniz Müzesi'nde aynı zamanda Nusret Mayın Gemisi'nin bire bir ölçülerdeki tıpkı yapımı da bulunmaktadır.

Aynalı Çarşı: Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde söz ettiği çarşı 2. Abdülhamit döneminde yaptırılmıştır. Çarşı içinde hediyelik eşya, giysi ve yöresel eşyaların satıldığı birçok dükkan vardır. Mimari olarak İstanbul'daki Mısır Çarşısı'nın bir minyatürü olan Aynalı Çarşı, Çanakkale Merkez'de görülmesi gereken yerlerden biridir.

Saat Kulesi: Çanakkale Limanı'nın yanında yer alan kule yine 2. Abdülhamit döneminde inşa edilmiştir. İskeleye 50 m uzaklıktaki Çanakkale Saat Kulesi şehrin simgesi sayılmaktadır. Kare prizma şeklinde olan kule 5 katlıdır. Kulenin kuzeyinde bir çeşme ve kitabe bulunmaktadır.

Çanakkale Merkez gezilecek yer tavsiyeleri

  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
Truva Antik Kenti
Truva Antik Kenti

-

Biraz iyi

Biraz iyi, biraz kötü ama yine de iyi.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
Truva Antik Kenti
Truva Antik Kenti

-

Türk şehri olduğu kesinlikle doğru

Türk şehri olduğu kesinlikle doğrudur. Bu diğer Etrüskler ve Traklar için de aynı sonucu verir. Tarihe sadık kalmak, Atatürk'e bakmakla, onu temel almakla eş anlamdadır. Selamlarımızla...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)