Çanakkale Saat Kulesi

  • Çanakkale / Çanakkale Merkez

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi, Sultan 2. Abdülhamid döneminde yapılmış olup şehrin en merkezi yerinde bulunan tarihi bir saat kulesidir. 1897 yılında o zamanlar hem İtalyan Fahri Konsolosluğu hem de tüccar olan Emille Vitalis adlı kişi tarafından tüm masrafları karşılanarak inşa ettirilmiştir. Çanakkale Saat Kulesi, inşa edilirken Ayvalık taşı kullanılmış olup kulenin dört cephesinde de birer adet zamanı gösteren saat yerleştirilmiştir.

Kare planlı olarak inşa edilen saat kulesi aşağıdan yukarıya doğru incelen bir görüntüye sahiptir. Kulenin gövdesi dikdörtgen silmelerle beşe bölünmüştür. Saat kulesinin en üst katında çanın asıldığı çokgen gövdeli ve kubbeli bir köşk bulunmaktadır. Çanın bulunduğu katın altında dört yönde yuvarlak kadranlı saatler vardır. İki ve üçüncü katlarda birer, hafif sivri kemerli aydınlık pencereleri ile ikinci katta bir balkonu mevcuttur. Kulenin en altında yer alan güney cephede bir kapı, kuzeyinde basamaklı silmeli çeşme nişi göze çarpmaktadır. Çeşmenin mermer kurnası ve ayna taşı bulunmaktadır.

Onarılıp turizme açılan Çanakkale Saat Kulesi detaylı bir restorasyon döneminden geçmiştir. Çanakkale'de tatil yapanların gezi listesine eklediği saat kulesinin ardından; Aynalı Çarşı'yı, Çimpe Kalesi'ni, Bayraklı Baba'yı, Biga Çayı'nı gezerek hem tarihi hem de doğa güzellikleri aynı tatil içerisinde yaşayabilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın