Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 25 Şubat 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi
Bazı kitaplar ve filmler hafızalarda uzun bir süre yer eder. Özellikle farklı ülke ve şehirlerde bambaşka kültürleri anlatan kitaplar ve filmler, hepimizde bambaşka hisler uyandırır. Fimlerde araba, tren ya da uçakla seyahat eden kişilerle birlikte yol almak, gözümüzü şenlendiren eşsiz manzaralarda film kahramanlarıyla diyar diyar gezmek isteriz. Seyahat temalı filmler sayıca çok; ama ülkemizde geçen ve bizi Türkiye’nin farklı şehir ve kasabalarına götüren filmlerin tadı bir başka güzel. Bakalım Türkiye’de geçen bu yol filmlerinden hangilerini seveceksiniz!

Ateş Böceği (1975)

Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

Başrolde Tarık Akan ve Necla Nazır’ın olduğu Ateş Böceği, bir Yeşilçam klasiği olarak yediden yetmişe herkesin çok sevdiği filmler arasında bulunuyor. İstanbul ve İzmir çevresinde geçen filmde, işportacı Tarık ile yankesici Necla’nın hikayesi bizi o dönemdeki şehir hayatına götürüyor. Zaman zaman duygusal anların da yaşandığı bu eğlenceli film, yıllar geçse de kesinlikle defalarca izlenmeye değen klasiklerden.

Her Şey Çok Güzel Olacak (1998)

Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

Türkiye’de geçen seyahat ve yol filmleri denilince akla ilk gelen yapımlardan olan Her Şey Çok Güzel Olacak, Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson’un başrollerde oynamasıyla bir efsaneye imza atıyor. Uzun süredir görüşmeyen iki kardeş Altan ve Nuri’nin bir araya gelmesi ve bazı olaylar sonucu İstanbul’dan arabayla Bodrum’a gitmelerini anlatan film, her anlamda seyirciyi memnun ediyor. Komik ve hüzünlü anıların iç içe geçtiği filmde, arabayla uzun yolculuk yapmanın verdiği keyif seyirciye de yansıyor.

Hokkabaz (2006)

Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

Cem Yılmaz’ın en sevilen filmlerinden biri olan Hokkabaz, kendini bildi bileli ilüzyona merak duyan İskender’in hayatını anlatıyor. Alanında çok da başarılı olamayan İskender, turne için İstanbul’dan yola çıkarak, Anadolu’yu gezmeye başlıyor ve yolda babası ve arkadaşı Maradona ile macera dolu anlar yaşıyor. Karavanıyla yolda olan bu ekibin yaşadıkları ve yolda olmanın verdiği keyif, ekrandan gerçek hayata da geçiyor.

Limonata (2015)

Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

Başarılı oyuncu ve yönetmen Ali Atay’ın yönettiği, başrollerinde Serkan Keskin, Ertan Saban, Funda Eryiğit gibi oyuncuların yer aldığı Limonata, hem hüzün hem de umut barındıran harika bir yol filmi olarak karşımıza çıkıyor. Makedonya’da yaşayan Sakip’in İstanbul’da yaşayan kardeşi Selim’i bulmak için yola çıkmasıyla başlayan ve eğlenceli anlar yaşatan filmi izledikten sonra, sizde de arabayla Balkanlar’a doğru yol alma isteği ağır basacak. Makedonya’nın naif halkı ve doğası ise size bambaşka bir keyif verecek.

Kardeşim Benim 1-2 (2016-2017)

Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

İki filmden oluşan Kardeşim Benim, Burak Özçivit ve Murat Boz’un başrollerini paylaştığı çok sevilen Türk filmleri arasında yer alıyor. Ünlü müzisyen ve pop yıldızı olan iki kardeşin hikayesini anlatan film, araları bozuk olan ve yıllardır görüşmeyen bu iki kardeşe odaklanıyor. Babalarının cenazesinde mecburen bir araya gelen Hakan ve Ozan, babalarının vasiyeti üzerine yollara düşmek zorunda kalınca, seyirciye de macera dolu bu anları izlemek kalıyor. Ege, Kapadokya ve Rize’de geçen bu filmde, yol manzaraları sizi büyüleyecek.

İşe Yarar Bir Şey (2017)

Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

Pelin Esmer’in yönetmen koltuğunda olduğu İşe Yarar Bir Şey, Barış Bıçakçı’nın senaryosu ve Başak Köklükaya, Yiğit Özşener ve Öykü Karayel’in harika oyunculuklarıyla taçlanıyor. Bir gece treninde yolları kesişen Leyla ve Canan’a odaklanan filmdeki tren sahneleri, hemen yola çıkma ve trene binme isteği uyandırıyor. Mavi Tren ile İstanbul’dan İzmir’e yol alan iki kadının hikayesini konu alan İşe Yarar Bir Şey, kesinlikle sizi bambaşka diyarlara sürükleyecek. Yola Çıkmamızı Sağlayacak 6 Türk Filmi

Türkiye’nin farklı coğrafyalarında geçen ve konusu ve sunduğu manzaralarla seyirciye unutulmaz anlar yaşatan bu filmler, hem ülkemizi tanımak hem de farklı kültürler hakkında bilgi edinmek için çok güzel bir deneyim sunuyor. Yolda geçen maceraları sıcacık koltuğumuzda otururken izlemek ise, keyifli bir aktivite oluyor. Daha fazla seyahat temalı film önerilerimizi öğrenmek için Neredekal.com'un İlginç Bilgiler Keşif Rehberi sayfasından blogumuzu takip edebilirsiniz.