Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 Aktivite, Türkiye

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 Aktivite

Yorum Yok

Yapmadan Dönme İncigül Semiz

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 Aktivite
Aileler ve öğrencilerin heyecanla beklediği o günler iyice yaklaştı. Her sömester tatilinde çocukların içini heyecan kaplar, o dönemde aileler merakla ne tür aktiviteler yapılabileceğinin yollarını arar. Cıvıl cıvıl karne heyecanıyla beraber çocukların en büyük beklentisi hediye ve tatilde ders çalışmak haricinde nelerin yapılabileceği oluyor. Bu noktada özellikle öğretmenlik yapan aileler için çocuklarıyla değerlendirmelik güzel bir zaman dilimi ortaya çıkıyor. İşte bizlerde buna yönelik Ankara'da yaşayan aileler için harika aktiviteler derledik. Ama önce her yıl yarıyıl tatili ne zaman sorusu gündemimizde oluyor. Bu sene 21 Ocak 2023 tarihinde başlayan yarıyıl tatili 5 Şubat 2023 tarihinde sonlanıyor. Bu da dolu dolu geçirebileceğiniz 16 tam günlük bir şubat tatili demek. O zaman unutulmaz bir sömester macerasına çocuklarınızla beraber atılmaya hazırsanız, başlayalım!

1- Ankara'da Gidebileceğiniz Çocuk Tiyatroları

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 AktiviteSömester dönemini en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz alanlardan bir tanesi de kesinlikle tiyatroya gitmek olacaktır. Özellikle teknoloji çağında çocuklarımızı farklı sanatsal aktivitelerde görmek onların kendi ilgi alanlarını bulmasını kolaylaştıracaktır. Böylelikle seçimleri ve hedeflerini kolaylıkla belirleyeceklerdir. Tiyatro sanatsal anlamda aktivite yapılabilecek en güzel alanlardan birisi diyebiliriz. Ankara çocuk tiyatrosu bakımından birçok seçeneğe ulaşabileceğiniz harika şehirlerimizden birisi.

Sömester döneminde Ankara'da sahnelenecek çocuk tiyatroları;

 • Tom Amca'nın Çiftliği, Farabi Sahnesi (14 - 28 Ocak 2023)
 • Minik Kuş, Pembe Kurbağa Sahnesi (15 - 29 Ocak 2023)
 • Örümcek Adam - Kahramanlar Şehri, Actor Studio Sahnesi (15 Ocak - 04 Şubat 2023)
 • Çevre Yarışları, Çankaya Sahne (15 - 28 Ocak 2023)
 • Kurbağa Prens Masalı, Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi (21 - 28 Ocak 2023)
 • Mavi Burun - Gerçek Hazine Peşinde, Düşkapanı Sanat Merkezi - Necdet Ersan Sahnesi (21 Ocak 2023)
 • Karagöz ve Hacivat, Düşkapanı Sanat Merkezi - Necdet Ersan Sahnesi ( 22 - 28 Ocak 2023)
 • En Sevdiğim Rafadan Müzikali, Panora Sanat Merkezi ( 22 Ocak 2023)
 • Çizmeli Kedi, Actor Studio Sahnesi (23 Ocak - 5 Şubat 2023)
 • Nasreddin Hoca ile Eşeği Sürmeli, Kobat Sanat Tiyatrosu (25 Ocak 2023)
 • Kırmızı Başlıklı Kız, Karadavut Sanat Merkezi (26 Ocak 2023)
 • Maşa ile Koca Ayı, Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi (27 Ocak 2023)
 • Alice Harikalar Diyarında Kukla Tiyatrosu, Ankara Yeni Sahne (28 Ocak 2023)
 • Hansel ve Gretel Doğa Dostları, Panora Sanat Merkezi (29 Ocak 2023)
 • Küçük Prens Müzikali, Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi (3 Şubat 2023)


2- BELPA'da Buz Pateni Öğrenin

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 AktiviteÖzellikle kış aylarının bize kalırsa en eğlenceli aktivitelerinden biri paten sürmek. Biz yetişkinlere göre denemesi biraz daha zor olan bu aktiviteye çocuklar ise koşa koşa gidecekler. Buz patenini daha önce hiç denememiş olanlar için dikkat etmeleri konusunda uyarmamız lazım zira düşüp yara alma ihtimaliniz çok yüksek. Dolayısıyla bir eğitmen yardımıyla buz patenine başlamak daha sağlıklı olacaktır. Bunun için Ankara'nın en büyük buz pateni pisti BELPA'yı tercih edebilirsiniz. 1 yıl boyunca kapalı olan BELPA bu sene yeniden paten severlere hizmet vermeye başladı.

3- Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne Bayılacaksınız

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 AktiviteAnkara'nın Ulus ilçesi Atpazarı semtinde yer alan müze iki Osmanlı binasının birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Bu yapılarından biri Mahmut Paşa Bedesteni diğeri ise Kurşunlu Hanı. Günümüzde kendine has koleksiyonları ile dünyanın en sayılı müzeleri arasında bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi çocuklar için harika bir keşif noktası olacak. Daha önce görmedikleri Paleolitik Çağ'dan günümüze kadar kronolojik bir sırayla sergilenen arkeolojik eserleri incelerken çocuklar coğrafya ve tarih derslerine farklı bir bakış açısı kazanacaklar.

4- Merik Konağı'na (Altın Köşk) Büyülü Bir Yolculuk Yapın

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 AktiviteÜlkemizin ilk mimarlık ve mobilya müzesi olan Altın Köşk, 25 Aralık 2008 yılında kapılarını halka açtı. Merik Konağı olarak da bilinen Altın Köşk, isminin hakkını veren olağanüstü güzellikte bir yapıya sahip. Lodumlu Doğramacı caddesinde bulunan köşk, Anadolu mimarisinde kullanılmış ve simgeleşmiş 1000 adet form ve motiften yapılmıştır. 30 adet yapıdan örnekler alınarak inşa edilmiş köşkün zengin bir kültürel mirasın örneği olduğu da su götürmez bir gerçektir.

5- Türkiye'nin En Büyük Bayrağını Görün

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 AktiviteCumhuriyetin 50. yılı nedeniyle 1973'te açılan 50. Yıl Parkı, zamanla harabe bir hale gelmesinden dolayı 2012 yılında restore edilerek tekrardan hizmete açılmış. Döneminin en uzun Türk bayrağı dikilen park, yükseltisi nedeniyle Ankara'nın terası haline gelmiş. Ayrıca parkın içinde 4 adet çocuk oyun alanı, birer buz pateni pisti, lunapark, çay bahçesi, basketbol ve halısaha bulunmakta. Çocuklarınızla dolu dolu bir gün geçirmek için 50 Yıl Parkı'nı gönül rahatlıyla seçebilirsiniz.

6- Yaşayan Köy'ü Hiç Duymuş muydunuz?

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 AktiviteBeypazarı'nda Anadolu kültürünü yaşatmak, korumak ve gelecek kuşaklara miras bırakma anlayışıyla kurulan Yaşayan Köy, 2007 yılında Dr. Zehra Sema Demir'in ülkemize kazandırdığı uygulamalı bir açık hava müzesidir. Anadolu Açık Hava Müzesi olarak da isimlendirilen köyde, çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz anadolu kültürüne ait birçok etkinlik var. Halk yaşamını ve onun ürettiklerini sergileme fikriyle açılan Yaşayan Köy, Türkiye'de alanını temsil eden ilk örnektir.

7- Tarihi Beypazarı Evlerinde Konaklayın

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 AktiviteBeypazarı'nın geçmiş yerleşim bölgelerinde görülen tarihi konaklar 17'nci yüzyıllardan günümüze kalmış ahşap ve kerpiçten yapılardır. Bu evlerin dışında genellikle bir tarafı açık merdivenden "seyregah veya sergah" adı verilen sütunlu, dört bir yanı açık, üstü kapalı bir taraçaya çıkılır. Odalar sokağa seyregah ve pencerelerle açılmaktadır. Evlerin tavanlarında, kapılarda ve diğer bölgelerinde geometrik, rumi ve hatai motifli süslemeler de vardır. Bu evlerden bazıları otel olarak konaklama hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için Beypazarı Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Son Olarak: Atamızı Ziyaret Edin

Hak Edilmiş Bir Sömestir için: Yarıyıl Tatilinde Çocuklarla Ankara'da Yapılabilecek 8 AktiviteAtamızın ebedi istirahatgahı Anıtkabir, ülkemizin ve Ankara'nın en sembolik yerlerinden biri. Türkiye Cumhuriyetin kurucu ismi, başöğretmen ve başkumandan Mustafa Kemal Atatürk'ün evi yarıyıl tatilinin en anlamlı ziyaret yeri olacaktır. Ailecek gideceğiniz Anıtkabir gezinizde Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına dair bilmediğiniz birçok detay öğreneceksiniz. Hem mimari hem de tarihi açıdan oldukça önemli bir yapı olan Anıtkabir'in hakkında her şeyi Anıtkabir Gezi Rehberi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Konu aktivite olunca alternatif çok. Siz zamanınızı ayarlayın ve planlarınızı ayarlayın. İster şehir dışı ister şehir içi türlü türlü etkinlikler sizleri bekliyor. Aynı zamanda şehir dışından gelen ziyaretçilerin konaklama çözümü için Ankara Oteller'i sizleri ağırlamaya hazır. E o halde ne duruyorsunuz. Planlamanın vakti geldi de çattı.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)