Van Gölü Turizmi Bu Noktalarda Canlanıyor, Türkiye

Van Gölü Turizmi Bu Noktalarda Canlanıyor

1 Yorum

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Van Gölü Turizmi Bu Noktalarda Canlanıyor
Çok değil bundan birkaç yıl önce gölde yaşayan canavarı görmek için gidilen Van, şimdilerde doğal güzellikleriyle gündemde! Gölden canavar çıkmasını beklerken göl etrafındaki güzelliklerle tanışanların ve eşsiz günbatımlarını izleyenlerin "yine ve yine gidilecek yerler" listesine giren şehir, pandemi günlerinin en heyecanlı keşiflerinden olsun. Haydi Van'a gidelim ve biraz göl manzarası izleyelim.

Van Gölü Çevresindeki Önemli Turizm Noktaları

akdamar adasıBir han misali sayısız medeniyet ağırlayan Anadolu'nun "incisi" deniyor Van için. Kışın bir kayak merkezi olarak rağbet gören şehir, yazın da tarihi ve doğal güzellikleriyle doğu turizminin gözbebeğine dönüşüveriyor. Van'ın doğal güzelliklerinin kuşkusuz en öne çıkanı ise mavinin her tonunu barındıran ve "Van Denizi" de denilen gölü. Doğunun denizden yoksun büyülü coğrafyasını maviliğiyle neşelendiren Van Gölü'nün kumla kaplı kuzey ve doğu sahillerinin şezlongda uzanıp, sularda kulaç atan turistleri ağırlamasına belki de çok az kaldı. Ama şimdi göl etrafındaki büyülü yerler ve tadılması gereken lezzetler neler, gelin isterseniz onlara bakalım.

Gevaş ve Akdamar Adası

akdamar kilisesiYılmaz Erdoğan Vizontele filmini Van Gölü kıyısındaki bu şirin ilçede çekmiş. Filmden sonra da ilçenin kendi halindeliği az biraz olsun değişmiş. İlçeye bağlı İn Mahallesi'nin Deveboynu, Ağin ve Altınsaç koylarına teknelerle gidip yüzebilirsiniz. Van'ın kraliçe adası Akdamar'a tekneler de buradan kalkıyor. Bu iskelede aynı zamanda başta inci kefali olmak üzere göl balıklarının tadına bakabileceğiniz restoranlar da bulunuyor. Gevaş'ın sahilindeki restoranlar mükellef bir Van kahvaltısı yapmak için de ideal.

Akdamar Adası'ndaki Tarihi Kilise Van Gölü Turizminin Lokomotiflerinden

kutsal haç kadamar kilisesiGevaş ilçesindeki ada gölün en büyük ikinci adası. Gürpınar'dan bineceğiniz feribotla yarım saatte ulaşabiliyorsunuz. Adayı önemli bir keşif noktasına dönüştüren özelliği ise Kutsal Haç adıyla da anılan Akdamar Kilisesi. 915-921 yılları arasında Kral Gagik tarafından yaptırılan ve Ermeniler için bir Orta Çağ başyapıtı olan kilisenin benzersiz kalması amacıyla mimarının kollarının kesildiğine dair rivayetler var. Kilisenin yarattığı tarihi atmosfer kadar duvarlarındaki ilginç rölyefler de ilginizi çekecek. Tevrat ve İncil'den Adem ile Havva, Yunus Peygamber, melekler, kuşlar, hayatağacı gibi sahneler ve kim olduğu bilinmese de muntazam hatlarıyla duvarı süsleyen yabancı yüzler… Kilise Ermenilere hac yeri olduğu, tarihseverlere de görsel bir şölen sunduğu için çok özel! Bir adada olması da işin içindeki gizem!

Van Gölü'nün Yanı Başında Muradiye Şelalesi ve Şeytan Köprüsü'nden Bir Doğa Seyri

muradiye şelalesiVan Gölü kıyısındaki Muradiye ilçesinin hem gözünüzü hem de gönlünüzü çelecek en güzel noktası 20 metre yüksekten gürleyerek akan şelalesi. Ama şunu da belirtelim ki onu gürlerken göreceğiniz tek mevsim ilkbahar! Yazın gittiğinizde kurumuş, kışın gittiğinizde de donmuş oluyor. Şelalenin oluşturduğu dere ise sadece Van'a özgü, gölde yaşayan tek tür olan meşhur inci kefallerinin yumurtlama yeri. Van Gölü'nün sodalı suyundan tatlı suya geçiş yapan inci kefalleriyle dolu dere kenarındaki restoranlarda oturabilir, asma köprüden manzaranın seyrine dalabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi'nin hemen yanında ve muhtemelen 19. yüzyıldan kalmış olan köprüye neden şeytan denilmiş tam olarak bilinmese de köprünün dik duruşunun üzerinden gelip geçenleri biraz ürperttiği kesin. Eski dönemlerde yeni evli bir çiftin buradan çaya düştüğünün söylenmesi ve su debisinin köprünün altında birden yükselmesi gibi sebepler burayı merak uyandırıcı bir rotaya dönüştürüyor. 3 metre yüksekliğiyle bir kartal yuvası gibi görünen tarihi köprü Instagram'daki en güzel fotoğraf fonlarından biri olmaya aday, Van Gölü'ne gittik ama burayı görmedik demeyin!

Erciş Balık Bendi'nin Uçan Balıkları

uçan balıklar inci kefaliNasıl ki yöre halkı Van Gölü'ne deniz diyor, inci kefalinin de onlardaki adı Van balığı. Her yıl mayıs ayı başlarında yumurta bırakmak için gölden akarsulara doğru koşan ya da başka bir tabirle uçan milyonlarca balığın seyri Van'a gitmek için başlı başına sebep oluşturuyor. Muradiye Erciş arasındaki Deli Çay'ın biraz ötesinde "Balık Bendi" denilen noktada gerçekleşen göç eden balık şovunu başka hiçbir yerde izleyemiyorsunuz.

Van Gölü'nü Bir de Ayanis Kalesi'nden İzleyin

ayanis kalıntılarKale deyince ilk akla gelen şehirlerden olan Van'da, gölü 250 metre yüksekten izleyen Ayanis Kalesi de görmeden gitmeyin diyeceğimiz yerlerden. Taa VII. yüzyıldan, Urartulardan bu yana gölü izleyen kalenin olası tüm göl canavarlarını da gördüğü bizce kesin. Kazıların aralıklı olarak halen sürdüğü kalede dünya için önemli tapınaklardan olan Haldi Tapınağı da dahil birçok alan gün yüzüne çıkarılmış. Tarihte uzun yolculuklara çıkmayı seven bir gezginseniz gölü bir Urartulu gibi izleyeceğiniz kaleyi de rotanıza alın. Kale Tuşba ilçesi sınırları içinde.

Göl Kıyılarının Sevimli Patileri; Van Kedi Evi

van kedisiVan kedilerini bizler de dahil dünyada birçok kedisever gözünden tanıyor. Ama ipek gibi bembeyaz tüyleri ve aslan gibi yürümesi de "bu kedi kesin Vanlı" demek için yeterli sebeplerden. Göl kıyısındaki bu kedi villası onları korumak ve üremesini sağlamak için Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde kurulmuş. Hepsine de paşalar gibi bakılıyor. Özellikle çocuğunuzun çok seveceği kedi evi Van Gölü kıyılarındaki en sıcak, en gülümseten yerler arasında. Bu sevimli patiler aynı zamanda Van'ı dünyaya tanıtan kültür elçileri gibi…

Selçuklu Abideleriyle Dolu Bir Tarih Beldesi; Ahlat

ahlatBir yanı göle bakarken bir yanı da Nemrut ile Süphan Dağı arasındaki ovaya yayılmış Ahlat, Orta Çağ'da kurulmuş İslam medeniyetlerinin en büyük şehirlerinden biri ve Bitlis iline bağlı. Ahlat'ın en görülesi yeri ise Anadolu'ya ilk gelen atalarımızın XII. yüzyıldan kalma Selçuklu Mezarlığı. Boyları 3,5 metreyi bulan ve üzerinde yazıtlar olan mezar taşları bazı bilimsel çevrelere göre Göktürk Yazıtları'ndan sonraki en önemli bulgular. Bol bol fotoğraf çekeceğiniz ve dünyanın binbir bucağında dolaşıyormuş gibi hissedeceğiniz Ahlat'ın diğer özel noktaları da Selçuklu'dan kalma kümbetler, Bayındır Camii ve köprüsü.

Ahlat'ta yemek yiyebileceğiniz restoranlar genellikle yerleşim merkezinde kümelenmiş. Kıyı kesimlerde de hem yeşile hem de maviye doyabileceğiniz yerler mevcut. Kebap ve kavurma gibi etli menüler ise yörenin en iyi yapılan yemekleri.

Kaburga Kebabı mı Dediniz? Van'da Et Yemeklerinin Adresi Edremit

erdek vanGenellikle "Balıkesir'de değil miydi" diye sorulan Edremit'ten bir tane de Van'da var. Edremit aynı zamanda Van'ın yazlık bölgesi ve halka açık birçok göl plajı var. Yılın dört ayında yazlıkçı ağırlayan ve son zamanlarda lüks otellerle dolan ilçenin tarihi güzellikleri nedir diye merak ediyorsanız en başta Urartulardan kalan Şamran Su Kanalı'nı görmenizi öneririz.

Edremit'in Kadembastı çıkışına kadar göl etrafında sıralanan restoranlar ilçenin yöresel yemek kültürünü en iyi temsil eden yerler. Bazı restoranların göl üzerindeki ahşap terasları sanki bir deniz kıyısında yemek yiyormuş gibi hissettirirken hem göl ürünleri hem de meşhur kaburga kebabı gibi bir dolu alternatif sunuyor.

adilcevazAyrıca komşu şehir Bitlis'in bir ilçesi olan Adilcevaz da Van Gölü kıyısında. Yaz aylarında tırmanılıp, kış aylarında kayak yapılabilen Süphan Dağı da yine bu bölgede turizmin bir gözdesi. Yani Van Gölü'nün mevsimi yok, ne zaman giderseniz gidin "başım gözüm üstüne" diyor ve akılda kalan güzellikleriyle misafire hürmette kusur etmeden sizi bekliyor.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Bu sene gezme imkanım oldu herşey çok güzel sadece Van gölü turunda resmen soygun yapiyorlar

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)