Türkiye'nin En İlginç Müzeleri

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Burak Delibacak

Türkiye'nin En İlginç Müzeleri
Köklü tarihe sahip ülkemizde, müzelerden bahsedildiğinde akla hemen arkeolojiye ve etnografyaya odaklı tesisler geliyor. Ancak Türkiye'de, tıpkı dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ilginç konuları merkezlerine almış müzelerin sayısı da hızla artıyor. İşte bunlardan bazıları:

Turkcell Diyalog Müzesi

turkcell diyalogTürkiye'deki en ilginç müzeler listemizin ilk sırasını, aslında bir farkındalık projesi olan Turkcell Diyalog Müzesi'ne ayırdım. İstanbul'da M2 metro hattının Gayrettepe istasyonunda bulunan gösteren müze, ziyaretçilerine görme ve işitme engellilerin dünyasını deneyimleyebilmelerini mümkün kılıyor.

Aynı zamanda engelli vatandaşlarımızı istihdam sağlamaya da odaklanan müze içerisinde karanlıkta futbol, sessizlikte diyalog gibi etkileyici tema alanları oluşturulmuş. Rehberler eşliğinde bu bölümlerde zaman geçirmek, gerçekten de insana farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

Aksaray Müzesi

aksarayMumyalar sadece Mısırda mı bulunur? Elbette hayır! Âşıklı Höyük sınırları içerisindeki Çanlı Kilisesi'nde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda keşfedilen buluntulardan oluşan mumya koleksiyonu Aksaray Müzesi'nde bulunuyor.

Koleksiyon içerisinde farklı yaşlardaki çocuklara ve bebeklere ait mumyalar bulunuyor. Kedi mumyaları ise sıra dışılık boyutlarını zorlayan nesneler olarak müzede misafirlerini bekliyor. Mumyaların keşfi sırasında mezar alanlarında bulunun tüm değerli eşyalar, yine müze içerisindeki farklı bir alanda sergileniyor.

Saç Müzesi

saç müzesiKapadokya tatiliniz sırasında eminim birçoğunuz Nevşehir'in Avanos ilçesine gitmeyi planlıyordur. Peki, kaçınız bu güzel ilçede yer alan Saç Müzesi'nden haberdar? Ünü ülke sınırlarını çoktan aşmış olan ve adını rekorlar kitabına yazdıran müzede, tamı tamına 16 bin kişiden alınan saç örnekleri sergileniyor.

Müzenin hikâyesi, kurucusu Gaip Körükçü'nün Fransız bir gezginden bir tutam saç alması ile yazılmaya başlanmış. 1979 yılında gerçekleşen bu olayın ardından çanak ustası Körükçü, fırsat bulduğu her anı koleksiyonunu genişletmek için harcamış. Tabii yılda iki defa yaptığı çekiliş ile saç örneği aldığı kişileri Kapadokya'da ağırlamayı da ihmal etmemiş.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi

tekkeköyEğer Kapadokya'daki ilgi çekici koleksiyona sahip müzeleri daha önce ziyaret ettiyseniz, bir sonraki tatilinizi Samsun'un Tekkeköy ilçesinde geçirmeyi düşünebilirsiniz. Böylece Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi'ni ziyaret etme imkânı bulabilirsiniz. Tesisi bu listeye eklememdeki ana neden, ülkemizin ilk imitasyon müzesi olması.

Bölgedeki eski bir Rum evinde faaliyet gösteren müzeyi gezerken, Paleolitik ve Kalkolitik dönemlere dair gündelik yaşamı tasvir eden heykelleri görebilirsiniz. Bunlara ek olarak müzenin sergi alanlarında, bahsettiğim iki dönemden günümüze ulaşmış çeşitli eşyalara da yer verilmiş.

Ekolojik Oyuncak Müzesi

oyuncak müzesiÜlkemizdeki oyuncak müzelerinin sayısı hızla artıyor. Üstelik başta İzmir, İstanbul ve Gaziantep'teki örnekleri olmak üzere her birinde enfes koleksiyonlar bulunuyor. Ancak Tekkeköy'de yer alan Ekolojik Oyuncak Müzesi, teması ile tüm türdeşlerinden ayrılıyor. Zira bu müzenin koleksiyonunu sadece ahşaptan üretilmiş oyuncaklar oluşturuyor.

Bu küçük müzede, Salih Tok'un hünerli ellerinde şekillenmiş 300'ün üzerinde oyuncak sergileniyor. Çocuklara hayal etme, büyüklere ise anılarını yeniden yaşama fırsatı veren kültürel tesis bünyesinde ayrıca bir oyuncak atölyesi de faaliyet gösteriyor. Türkiye'deki diğer oyuncak müzeleri için Ziyaretçilerine Farklı Duygular Yaşatan Oyuncak Müzeleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Kastamonu Şapka Müzesi

şapka müzeCumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şapka devrimini halka Kastamonu'da duyurmuş. Bu olaydan esinlenilerek oluşturulan müzenin odağında, cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadarki süreçte kullanılan farklı modellerde şapkalar yer alıyor. Hatta toplam sayısı 550'yi aşan şapkalar arasında çok daha eski tarihlilerini de görebilirsiniz.

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi'nin bir kısmını kaplayan Kastamonu Şapka Müzesi'ni gezerken, etkileyici bir dantel sergisini de detaylıca inceleme imkânı bulabilirsiniz. Türk çeyiz kültürünün en değerli parçaları sayılan bu süs eşyalarının aklınıza gelebilecek her çeşidi, müzenin sergi alanlarında mevcut.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

hisartHerhangi bir şeyin ilgi çekici sayılması için bana göre illa içeriğinin çok absürt olması gerekmiyor. Listenin üst sıralarında yer verdiğim örneklerde olduğu gibi belirli bir temaya sadık kalınması da bir müzenin benzerlerinden farklı konumlanmasını sağlayabiliyor. Bu duruma örnek olarak Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi'ni gösterebilirim.

Küçük yaşlarda koleksiyonerliğe merak salmış Nejat Çuhadaroplu'nun kurucusu olduğu müzede, bazıları 15. yüzyıldan kalma çok sayıda askeri ekipman sergileniyor. İşin en güzel yanı ise tesisi gezerken bir yandan askeri ve etnografik öğeleri incelerken diğer taraftan diorama tekniği ile oluşturulmuş detaylı modellere göz atabilirsiniz.

Masumiyet Müzesi

masumiyet müzesiİstanbul gezilecek yerler listesine eklenebilecek en enteresan mekânlardan biri olan Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk'un aynı adlı romanından esinlenerek oluşturulmuş. Dolayısı ile müzenin sergi alanlarının tasarımında, Pamuk'un eserinin merkezindeki ailenin yaşantısına bire bir sadık kalınmış.

Müzeyi gezerken, İstanbul'da 20. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşen değişimi kolayca gözünüzde canlandırabilirsiniz. Üstelik detaylara o kadar çok dikkat edilmiş ki romanı okumaya bile gerek kalmadan hikâyenin başkahramanı statüsündeki aileyi tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)