Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı Gölü, Türkiye

Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı Gölü

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı Gölü
Nilüfer çiçekleriyle kaplı bir gölde güne başladığınızı düşünün. Tekneyle gölde yol alırken yeşilli beyazlı çiçek demetlerinin içinde gezinmek, güneşin yavaş yavaş yükselmesini gözlemlemek tarifi imkansız bir mutluluk aşılıyor.

Türkiye'nin en büyük nilüfer tarlası olan Işıklı Gölü, diğer adıyla Çivril Gölü, Denizli'de, Çivril Ovası'nda yer alıyor. Bir tatlı su gölü olan bu doğa harikası gölü yakından tanımak, hakkında detayları öğrenmek için yazımıza buyurun! Ülkemizin en güzel göllerinden olan Işıklı'yı bir de bizim gözümüzden görün.

Işıklı Gölü Hakkında Detaylar

Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı GölüDoğal sit alanı olan Işıklı Gölü, Büyük Menderes Nehri'ni besleyen kaynakların üzerinde yer alıyor. Yaklaşık 800 metre rakımda, oldukça geniş bir alanı kapsayan göl, biyoçeşitlilik açısından da önemli bir bölge. Derinliği yer yer 7 metre olan gölde bu oran yaz aylarında sulamadan dolayı 3 metreye düşüyor.
Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı GölüBurada ayrıca pek çok su kuşu ve ender bulunan balık türleri de bulunuyor. Ayrıca Su Kuşları Koruma alanı olan göl, pek çok farklı canlıya da ev sahipliği yapıyor. Sulak alan statüsündeki gölde yer alan nilüfer çiçekleri ise doğanın kucağında, kuş sesleri eşliğinde harika bir görsel şölen sunuyor. 300 dönümden fazla bir alana yayılan nilüfer çiçekleri, Işıklı Gölü'nü daha da çekici kılıyor.

Nilüferler Ne Zaman Açıyor?

Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı GölüHer sene haziran başında açmaya başlayan nilüfer çiçekleri, 2021 yılında havaların aşırı ısınması sebebiyle mayıs ayında açmaya başlamış. Sabah erken saatlerde beyaz beyaz açan nilüferler, öğlen saatlerinde kapanmaya başlıyor. Bu yüzden nilüferleri görmeye sabah erken saatlerde gitmek gerekiyor. Temmuz ayına kadar açan nilüferler Işıklı Gölü'nde eşsiz bir ortam sunuyor.

Işıklı Gölü'nde Tekne Turu

Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı GölüIşıklı Gölü'nün çevresinde yürüyüş yapmak ya da tekneyle gölde tur atmak nasıl fikir? Bizce süper bir fikir! Özellikle de nilüferlerin içinde tekne turuyla gezinmek harika bir deneyim sunuyor. Göl çevresinde tekne kiralayarak yaklaşık bir saat süren bir tekne turu yapabilirsiniz.
Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı GölüSabahın erken saatlerinde tekneyle beyaz nilüfer çiçekleriyle bir arada olmak, güneşi gölde selamlamak unutulmaz bir macera sunuyor. Sessiz ve sakin olan göl çevresinde dilerseniz piknik de yapabilir, doğayla baş başa yürüyüş yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Burada gün batımı da nefes kesiyor. Harika bir manzara eşliğinde batan güneş, Işıklı Gölü'nde bambaşka bir atmosfer yaratıyor.

Işıklı Gölü'ne Ulaşım

Türkiye'nin En Büyük Nilüfer Tarlası: Işıklı GölüDenizli'de, Çivril merkeze 17 km mesafede bulunan Işıklı Gölü'ne özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Bunun için Çivril'den Isparta-Uşak karayolu üzerinden ilerleyerek Işıklı mahallesine ulaşmanız ve sonrasında güney yönüne doğru ilerlemeniz gerekiyor. Uçakla gelmek isterseniz Denizli havalimanına inip, oradan araç kiralayarak göle ulaşmak mümkün.

Türkiye'nin en büyük nilüfer tarlası olan Işıklı Gölü, her sene yaz aylarında pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Turizm açısından da oldukça önemli olan bölgede yapılan tekne turları, bu göle olan ilgiyi daha da arttırıyor. Doğal güzelliklerin eşsiz bir ortam yarattığı bu göle gitmek için sebebimiz çok. Beklesin bizi nilüferler!

Denizli'de Nerede Kalınır?

Işıklı Gölü'ne gelmişken, Denizli'nin diğer doğal güzelliklerini görmeden dönmek olmaz. Hem kültürel hem de sağlık turizmi açısından da tercih edilen Denizli'deki konaklama seçenekleri ise oldukça çeşitli. Termal otellerden apartlara kadar uzanan Denizli otelleri arasından Neredekal.com kullanıcıları tarafından beğenilen otellere de dilerseniz bir göz atalım;

Hijyenik ve sakin bir ortam arayanlara; Paradise Otel Denizli

Tesis Fiyatı

05 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

449 TL

En Uygun Fiyata Git
Merkezi bir yerde konaklamak isteyenlere; Pınar Hotel Pamukkale
Pamukkale manzarası eşliğinde; Hotel Hal-Tur
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Daha fazla Denizli otel seçeneği için;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)