Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Türkiye'den Bir Dünya Mirası Daha: Çatalhöyük Neolitik Kenti

Türkiye'den Bir Dünya Mirası Daha: Çatalhöyük Neolitik Kenti

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 02 Temmuz 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Türkiye'den Bir Dünya Mirası Daha: Çatalhöyük Neolitik Kenti

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde yapılan UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan bir kararla Çatalhöyük Neolitik Kenti Dünya Miras Listesi’nde yerini alarak Türkiye'de miras listesine giren 11. alan oldu.

21 ülkeden oluşan UNESCO Dünya Miras Komitesi’nde alınan kararla Dünya Miras Listesi’ne giren Çatalhöyük Neolitik Kenti, alkışlarla tebrik edildi. Toplantıya katılan Türk heyeti, Türkiye adına tebrikleri kabul ederken Çatalhöyük’ün miras listesine girmesi için gereken şartları taşımasıyla tarihe tanıklık etmesi tüm dünyaca kabul gördü.

Tarihi yaşanmışlığı, bütünlüğünü ve M.Ö. 7400 yıllarına dayanan Çatalhöyük evrensel seçkin değere sahip olduğu konusunda tüm konseyin onayını aldı. İnsanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Çatalhöyük listeye alınırken komitenin belli başlı yapılmasını istediği bazı konular da vardı. Çatalhöyük’ün değerinin korunması ve gelecekte de listede adının yazmaya devam etmesi için; deprem ve turizm riskiyle Çatalhöyük’ün karşı karşıya geldiğini ve gereken yönetim planının en kısa zamanda tamamlanmasını talep etti.

Türkiye’de Dünya Miras Listesi’ne giren 11. alan olan Çatalhöyük listeye alındığı sırada uzmanların miras listesinde önemli bir eksikliğin tamamlandığını ve insanlığın neredeyse tüm dönemlerini kapsayan önemli bir gelişme teşkil ettiğini ifade ettiler. Geçen sene toplanan UNESCO Dünya Miras Komitesi Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi’ni listeye dahil etmişlerdi. Konya sınırları içerisinde bulunan Çatalhöyük Neolitik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Dünya Miras Listesi’ne önerilmiş olup, bu yıl hak ettiği listede yerini almayı başarmıştır.